Lodówka w rzece

W gminie Izbica odbył się pierwszy eko-spływ kajakowy po rzece Wieprz. Jego efekty są na tyle obiecujące, że organizatorzy już zapowiedzieli kolejną taką akcję.

W piątkowe popołudnie na 11 km trasę wyruszyło 21 osób, wyposażonych w rękawiczki i worki na śmieci. Większość stanowili mieszkańcy gminy Izbica, ale byli również kajakarze, którzy kiedyś brali udział w podobnych spływach, organizowanych na innych częściach Wieprza.

– Każda z osób zebrała co najmniej 1 worek nieczystości. Najwięcej było plastikowych butelek, ale największym zaskoczeniem było znalezienie w rzece lodówki! W sobie tylko znany sposób wydostał ją na brzeg Jakub Mądrzak z OSP w Izbicy, który otrzymał nagrodę dla najbardziej aktywnego uczestnika spływu, ufundowaną przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Izbicy. Każdy otrzymał również upominki od Stowarzyszenia „Kuźnia kultury” – relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową pomysłodawca wyprawy Kamil Rudnicki z SOKiS w Izbicy.

Spływ rozpoczął się w Wirkowicach, a zakończył w Tarnogórze, gdzie czekał samochód na nieczystości. Łącznie uczestnicy spływu zebrali 24 worki śmieci, które zostały przewiezione na miejscowe składowisko odpadów. W pakowaniu worków z nieczystościami pomagali m.in. wójt gminy Izbica Jerzy Lewczuk i prezes miejscowego przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej Piotr Banach. – Zaangażowanie i wspólne działanie wielu osób i instytucji to jedna z najważniejszych korzyści jakie przyniósł nasz spływ. Kolejna to oczyszczony w około 90 procentach fragment Wieprza – podkreśla Rudnicki.

Organizatorzy akcji już zaplanowali na lato kolejny spływ, ale konkretny termin jeszcze nie został ustalony. Wiadomo jedynie, że wyprawa odbędzie się w weekend i rozpocznie się wcześniej niż za pierwszym razem. Pierwszy spływ zorganizowali wspólnie SOKiS, Fundacja Sanctus Nemus, Gmina i OSP Izbica, Stowarzyszenie „Kuźnia kultury”, „Pałacowa Przystań” w Tarnogórze i Spływy Kajakowe „Kanukam”. (fot. OSP KSRG Izbica)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here