Lokum też na plusie

Miniony rok okazał się dobrym nie tylko dla Pegimeku i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ale również świdnickiego TBS „Lokum”. Spółka zarobiła 400 tys. zł.

– Spółka jest w dobrej kondycji – przyznaje Andrzej Radek, prezes TBS „Lokum”. – W ubiegłym roku osiągnęła zysk w kwocie 400 tys. zł netto. To m.in. wynik obniżenia kosztów funkcjonowania, ale też skutecznej windykacji. Poziom zadłużenia lokatorów na koniec 2021 roku był najniższy w historii spółki i co ciekawe, ta tendencja nadal się utrzymuje. To zasługa poprzedniego zarządu.

Zasoby świdnickiego TBS „Lokum” to 8 budynków z 193 mieszkaniami. Prezes przyznaje, że skala inwestycyjnych potrzeb nie jest mała i przekracza wypracowany zysk. – Dlatego działamy systematycznie i etapami. W ubiegłym roku na remonty i naprawy wydaliśmy przeszło 200 tys. zł – dodaje A. Radek.

Do najważniejszych prac wykonanych w ubiegłym roku można zaliczyć: wymianę 4 kurtynowych klatek schodowych z profili drewnianych na aluminiowe, wymianę 10 kotłów centralnego ogrzewania oraz wymianę 39 okien w mieszkaniach i 12 sztuk stolarki drzwiowej. Oprócz tego prowadzono prace związane z utrzymaniem terenu osiedla – naprawy chodników, opasek wokół bloków czy schodów pomiędzy budynkami.

Wśród najpilniejszych prac inwestycyjno-remontowych zaplanowanych na ten rok szef TBS wskazuje m.in. kontynuację wymiany kotłów centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz wymianę ścian kurtynowych klatek schodowych z drewnianych na aluminiowe, co wpływa nie tylko na estetykę, ale także znacznie poprawia ich izolacyjność.

Prezes nie kryje, że TBS również dotyka inflacja i związany z nią kryzys gospodarczy. – Spółka w dalszym ciągu spłaca kredyty i tak pozostanie jeszcze przez kilka dobrych lat. Odczuwamy wzrost związanych z tym kosztów. Monitorujemy sytuację, ale jesteśmy przekonani, że w tym roku zapłacimy wyższe odsetki, niż zostały zaplanowane na ten rok. Jakie one będą, jeszcze nie wiemy, sytuacja jest dynamiczna, ale te koszty na pewno będą wyższe – mówi A. Radek.

Prezes zapewnia, że nie przełoży się to na rachunki mieszkańców osiedla. Przynajmniej jeszcze nie w tym roku, bo w przyszłym czynsze w lokalach TBS mają pójść w górę.

– Podchodzimy do tego bardzo ostrożnie – podkreśla A. Radek. – Staramy się uwzględniać sytuację najemców – ich również dotyka ta sytuacja ekonomiczna, chociażby w postaci inflacji, więc zaproponujemy podwyżkę w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że sytuacja się nieco unormuje. Będziemy dokładać starań, aby nie była ona dotkliwa. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here