Lotnicy w skrzydlatej szkole

Świdnik od chwili swojego powstania jest związany z lotnictwem. W minionym tygodniu o historii, ale i o możliwości realizowania swoich pasji związanych z lataniem opowiadali w PCEZ goście konferencji „Lotnictwo – Tradycja i Teraźniejszość”.
W miniony piątek w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbyła się ogólnomiejska akcja pod hasłem „Lotnictwo – Tradycja i Teraźniejszość”. Na spotkanie z uczniami świdnickiej szkoły, która jako nieliczna w regionie kształci w zawodach lotniczych, przyjechali goście z Dęblina.
– Nie przypadkiem do świdnickiej szkoły zaprosiliśmy przedstawicieli Wyższej Szkoły Orląt. Nasze miasto jest regionalną kolebką lotnictwa. W przyszłym roku będziemy obchodzili 70-lecie narodzin tych tradycji w Świdniku związanych z powstaniem szkoły pilotów – mówił Józef Drozd, prezes Stowarzyszenia „Lider Forum”, które zorganizowało spotkanie. – Po wojnie powstał PZL-Świdnik i aeroklub. Poprzez naszą inicjatywę chcemy przypomnieć i ożywić lotnicze tradycje przed zbliżającym się jubileuszem.

Przedstawiciele WSOSP w Dęblinie opowiedzieli świdnickim uczniom o pasjach, które można spełnić. – „Szkoła Orląt” nigdy nie cierpi na brak kandydatów. Zawsze są i będą pasjonaci lotnictwa. Ja również do nich należę. Jako młody chłopak zawsze chciałem być pilotem. Teraz jestem nawigatorem, robię to, co zawsze chciałem, co lubię i mam jeszcze za to dobre wynagrodzenie – mówił płk dr Grzegorz Rosłan, kierownik Katedry Nawigacji Lotniczej. – Jesteśmy tu po to, żeby wskazać wam alternatywę i pokazać, że można realizować swoje pasje i nawet niekoniecznie w mundurze.
O studiowaniu w Dęblinie uczniom PCEZ opowiadali również wojskowi studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Przedstawiciele uczelni przybliżyli ofertę WSOSP zarówno na kierunkach mundurowych, jak i cywilnych. – Chcemy, żeby informacja o naszych kierunkach trafiła do wszystkich, bo zależy nam, żeby wybrać najlepszych – dodawał płk dr Grzegorz Rosłan.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele lubelskiego kuratorium.(kal)