Lotnicza biblioteczka otwarta

Lotniczy kącik w MPBP w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika i powiatu świdnickiego pasjonujący się awiacją mają powód, by częściej zaglądać do Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Właśnie otwarto tu lotniczą biblioteczkę, czyli kącik, w którym zgromadzono książki, filmy i wydawnictwa o tematyce lotniczej. Co ciekawe pochodzą one głównie z darów od pilotów, konstruktorów i ludzi lotnictwa – m.in.: Jerzego Pawlaka, Tadeusz Góry oraz lotniczego klanu Kasperków.

Symboliczne otwarcie lotniczej biblioteczki odbyło się w poniedziałek, 29 sierpnia. Nieprzypadkowo wybrano tę datę, gdyż dzień wcześniej wypada Święto Lotnictwa Polskiego.

– Przed laty swój księgozbiór do Świdnika przekazał Jerzy Pawlak, pierwszy absolwent przedwojennej Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. Te książki trafiły wówczas do Gimnazjum nr 2, które nosiło imię Lotników Polskich i mieściło się w miejscu dzisiejszego Urzędu Miasta. Kiedy gimnazjum zostało przeniesione do Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Adampolu, tam też trafił ten księgozbiór. Rozmawiałem z dyrektorem Mirosławem Królem, który przyznał, że zainteresowanie uczniów tym zbiorem jest znikome, a z drugiej strony koledzy i koleżanki z Klubu Seniorów Lotnictwa pytali, gdzie są te książki i jak można do nich dotrzeć. To zainspirowało mnie do stworzenia takiego miejsca – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Świdniku.

W lotniczej biblioteczce znajdziemy jednak o wiele więcej pozycji. W międzyczasie, dzięki życzliwości wdowy, bibliotece udało się pozyskać zbiory po gen. Tadeuszu Górze, a także książki, które należały do Janusza, Ryszarda i Stanisława Kasperków. Znajdą się tu także materiały przekazane przez Nikodema Buchowieckiego, Wojciecha Jabłońskiego, Piotra Jankowskiego, Krzysztofa Janusza, Jana Jąkałę, Krzysztofa Komendę, Jana Kosiora, Dariusza Krzowskiego, Bogusława Lewickiego, Zygmunta Mikołajczyka i Kazimierza Witka.

– Co ciekawe biblioteczka już się rozwija, bo na jej otwarcie koledzy z Klubu Seniora Lotnictwa przynieśli kolejne pozycje do zbiorów. Mamy też zapowiedzi z Lublina z wojskowego klubu seniorów lotnictwa, że też chcą nam przekazać jakieś dary – dodaje dyrektor Jankowski.

Część zbiorów z lotniczej biblioteczki możemy wypożyczyć na takich samach zasadach, jak inne książki z biblioteki, ale te najrzadsze są udostępniane w czytelni Media Strefy. Patronat nad biblioteczką objęli świdnicki Klub Seniorów Lotnictwa z prezesem Leszkiem Szczepaniakiem oraz burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson. (w)