Lotnisko pełne optymizmu

W pierwszym miesiącu nowego roku ze świdnickiego portu skorzystało ponad 24,5 tys. pasażerów. To mniej niż w styczniu 2016 roku, choć przedstawiciele lotniska tłumaczą, że osiągnięty wynik stanowi dobre otwarcie nowego roku.
W całym minionym roku na świdnickim lotnisku odprawiono ponad 377, 6 tys. pasażerów. Było to aż o 42 proc. więcej niż w roku 2015. W planach było co prawda od 400 do 440 tys. pasażerów, ale z siatki lotów zniknęły obsługiwane przez Lufthansę połączenia do Frankfurtu. Ubiegły rok był jednak dla lotniska bardzo dobry – pod względem procentowego wzrostu liczby podróżnych Port Lotniczy Lublin uplasował się na 1. miejscu w Polsce, 5. wśród lotnisk Unii Europejskiej oraz na 7. pozycji spośród 378 lotnisk Europy. Podniesiono też kategorię systemu ILS
W minionym tygodniu przedstawiciele portu opublikowali statystyki za pierwszy miesiąc tego roku. W styczniu z podlubelskiego lotniska skorzystało w sumie 24  585 pasażerów. Oznacza to spadek liczby podróżnych w porównaniu ze styczniem ub. roku o ok. tysiąc osób.
– Trzeba zrozumieć, skąd ta różnica pochodzi. W tegorocznej zimowej siatce połączeń zabrakło lotów do Dublina. W październiku zostały również zawieszone loty do Frankfurtu – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. – Mimo tego spadku to są bardzo dobre wyniki.
W styczniu port odnotował również mniejszą liczbę operacji lotniczych niż przed rokiem. Przedstawiciele lotniska liczą jednak, że statystyki będą szły w górę, tym bardziej, że pod koniec stycznia ogłoszono nowe połączenie z portem przesiadkowym w Monachium. Pierwsze samoloty w kierunku niemieckiego lotniska wystartują ze Świdnika 27 marca i będą kursowały codziennie. Połączenie będzie obsługiwała brytyjska linia lotnicza BMI Regional, będąca własnością grupy British Midlands Airways.(kal)

Będą też inwestycje

Jeszcze w tym roku ma ruszyć rozbudowa terminalu lotniczego. Dokumentację nowego skrzydła już przygotowuje pracownia ARE, ta sama, która kilka lat temu projektowała budynki przyszłego lotniska. – Dodatkowa powierzchnia terminalu stanie się niezbędna w sezonie letnim 2018 roku – mówił kilka tygodni temu Krzysztof Wójtowicz, prezes spółki PLL.
Nowe skrzydło będzie miało prawie 2,2 tys. mkw.