Lotnisko wraca do życia

Po trzymiesięcznej przymusowej przerwie w ubiegłą środę na świdnickim lotnisku wylądował pierwszy samolot rejsowy – z Eindhoven. Według naszych informacji na jego pokładzie przyleciało ok. 100 pasażerów, co biorąc pod uwagę obowiązujące w samolotach limity podróżnych, jest bardzo optymistycznym wynikiem. Niestety w ostatniej chwili został odwołany zaplanowany na ten sam dzień lot do Luton, bo rząd zdecydował, że wszystkie połączenia do Wielkiej Brytanii pozostaną wstrzymane co najmniej do 30 czerwca.

Ruch na samym lotnisku odbywa się według nowych, uwzględniających sanitarne wytyczne, zasad. Do terminala mogą wejść tylko osoby, które są pasażerami obsługiwanych rejsów (mają aktualną kartę pokładową) lub osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi lub niepełnosprawnymi. Oznacza to, że do odwołania w poczekalni nie mogą przebywać osoby, które np. chciałyby odprowadzić bądź przywitać swoich bliskich.

– Główne drzwi do terminala, którym do tej pory wchodzili odlatujący, zostały czasowo wyłączone z użytku. Dedykowanym wejściem dla podróżnych stało się wejście od przystanku kolejowego, na którym zatrzymuje się szynobus. Tutaj pracownicy lotniska na specjalnie przygotowanym stanowisku będą weryfikowali, czy dana osoba ma uprawnienia, aby wejść do terminala. Stanowisko będzie czynne 3 godziny przed każdym rozkładowym rejsem – informuje Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Pasażerów czeka także przejście przez bramkę mierzącą temperaturę. Osoby, które mają temperaturę niższą niż 38°C będą mogły wejść i rozpocząć kolejny etap odprawy. Natomiast podróżni z temperaturą równą lub wyższą 38°C będą kierowani do tzw. „kabiny oceny zdrowia”, gdzie dokonany zostanie ponowny pomiar temperatury, ocena symptomów charakterystycznych dla COVID 19 i wywiad prowadzony pod kątem możliwości zarażenia się wirusem. Jeśli pasażer wykazuje objawy, a powtórne badanie temperatury potwierdzi pierwszy wynik, nie wejdzie do budynku i nie skorzysta z połączenia lotniczego.

– Wdrożyliśmy wszystkie wytyczne dotyczące zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zadbaliśmy także o kompleksowe przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Zależy nam, aby każdy z nich dysponował wiedzą i znał odpowiednie procedury postępowania, tak aby cały proces przebiegał szybko i komfortowo dla pasażerów. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób znajdujących się na terenie lotniska i wszystkie wytyczne realizowane są z myślą o nich – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin, Krzysztof Wójtowicz.

Wszystkie osoby znajdujące się w terminalu powinni nosić maseczki oraz zachowywać bezpieczny odstęp od innych. Ustawiono również bezdotykowe dystrybutory do dezynfekcji dłoni.

Ze względu bezpieczeństwa, z użytkowania zostały wyłączone palarnie kabinowe, boiska do piłki plażowej oraz kąciki zabaw.

Pierwszą przeprowadzoną operacją po przymusowej przerwie był przylot samolotu pasażerskiego z Eindhoven. Maszyna linii Wizz Air wylądowała w Świdniku 17 czerwca po godz. 11. Tego samego dnia miało ruszyć także połączenie Świdnik-Luton. Jednak 16 czerwca wieczorem ukazało się rządowe rozporządzenie przedłużające zawieszenie lotów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią do 30 czerwca. Z uwagi na to planowane w tym czasie rejsy do Wielkiej Brytanii nie będą mogły się odbyć, a wszyscy pasażerowie posiadający bilety do i z Luton powinni kontaktować się z przewoźnikiem w celu zmiany terminu podróży.

Jeszcze w tym miesiącu Wizz Air planuje wznowić loty do Oslo, od lipca Ryanair chce wrócić na trasę do Dublina, a od połowy lipca LOT zapowiada odwieszenie lotów do Tel Awiwu i Warszawy.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here