LPEC zaprasza na wystawę firmowych kart świątecznych

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od 2009 roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy wydaje unikatowe firmowe karty z życzeniami, propagujące perły siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina. Dotychczasowe wydawnictwa można obejrzeć na wystawie w Centrum Spotkania Kultur w ramach lubelskiego Festiwalu Bożego Narodzenia.


Na kartach prezentowane są mało znane szerszej publiczności lub zapomniane dzieła sztuki – czy to przez osoby twórców, czy to przez obecność w przestrzeni miejskiej – związane z Lublinem. Tematycznie karty nawiązują do przeżywanego okresu liturgicznego, zaś reprodukcjom prezentowanym na nich towarzyszą zawsze noty historyczne, opisujące przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, tworzącego go artystę, jak również jego otoczenie.

Życzenia inspirowane są wypowiedziami Jana Pawła II – w latach 1954-1978 profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, honorowego obywatela Lublina kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, w latach 1946-1949 biskupa lubelskiego; czy też myślami innych świętych i błogosławionych.

Dwa razy do roku kilkaset kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do poznania i promowania zabytków Lublina. Do tej pory wydawnictwo doczekało się szeregu wystaw oraz wiernych kolekcjonerów.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Autorem tego niecodziennego projektu, jak również wystawy jest Piotr Krzysztof Kuty, kierownik biura zarządu LPEC S.A., reprodukcje i fotografie wykonał Piotr Maciuk.

Wystawę można oglądać do 10 stycznia.