Lubelscy informatycy zeskanowali Samarkandę

Lubelscy informatycy pomagają w Uzbekistanie w pracach nad ochroną zabytkowych budynków. Laserem zeskanowali portal słynnej medresy Sher Dor – muzułmańskiej szkoły teologicznej w Samarkandzie. To jeden z najważniejszy zabytków Uzbekistanu.


Zespół pracowników z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem prof. Jerzego Montusiewicza i dra inż. Marka Miłosza od kilku lat współpracuje z uczelniami i muzeami w Uzbekistanie. Zadaniem lubelskich naukowców jest cyfryzacja obiektów dziedzictwa kulturowego – pozostałości po handlowym Jedwabnym Szlaku, łączącym przez wieki Chiny i Europę. Dokumentacja zabytkowych obiektów odbywa się m.in. dzięki skanerom 3D.

– Wyjeżdżając do Uzbekistanu, zabraliśmy ze sobą dwa ręczne skanery 3D, pracujące w technologii światła strukturalnego, które umożliwiały m.in. rejestrację tekstury skanowanych obiektów – mówi prof. Jerzy Montusiewicz, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Informatyki. Inżynierowie z Lublina pomogli w dokumentacji znajdujących się w Samarkandzie medres, czyli szkół, w skład których wchodziły sale wykładowych, meczetu, atrium ze studnią i swoistego akademika.

Skanowali m.in. słynne mozaiki, na których przedstawiono lwy, śnieżnobiałe gazele i słońce o ludzkim obliczu. – Uzyskaliśmy obraz cyfrowy portalu z dużą dokładnością. To pomoże w pracach konserwatorskich, polegających na wymianie części płytek portalu. Efekty naszych działań sprawdzone zostały na miejscu, czyli bezpośrednio na portalu przez alpinistów spuszczanych na linach – mówi dr inż.

Marek Miłosz, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Informatyki. Rezultaty prac naukowców z Instytutu Informatyki w postaci zdjęć i multimediów można zobaczyć na wystawie, czynnej od 11 stycznia do 28 lutego 2019 r. w budynku Biblioteki Politechniki Lubelskiej. (EM.K.)