Lubelscy mistrzowie mowy

Nominacje do tytułu „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej” otrzymały lubelskie dzielnicowe domy kultury: DDK „Czuby Południowe” i DDK „Węglin”. Dzieje się tak za sprawą plebiscytu na placówkę życia publicznego mającą zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny. Teraz od nas zależy, czy zwyciężą w nim młodzi lublinianie.
Wyróżnienie – póki co poprzez nominację, zostało ogłoszone przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej, którą tworzą laureaci prestiżowego tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.
Animatorzy kultury z lubelskich dzielnic znaleźli się tu w nie byle jakim towarzystwie. Na ten rok nominację w kategorii „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej” otrzymały również m.in: stołeczna Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Zespół Artystyczny Gawęda.
Dorobek domów kultury „Czuby Południowe” i „Węglin” w dziedzinie sztuki żywego słowa i recytacji to 36 uczestników Warsztatów Słowa na przestrzeni pięciu lat istnienia warsztatów. Przez ten czas uczestniczyli oni ponad sto razy w zmaganiach recytatorskich, zdobywając ponad 80 nagród i wyróżnień na konkursach o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej i lokalnej. Instruktorzy Warsztatów: Dorota Lesiak – koordynatorka pracy programowej DDK „Czuby Południowe” i Mateusz Nowak – kierownik programowy DDK Węglin, to laureaci m.in. Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych „Żurawie” w kategorii „Słowo”.

Rozstrzygnięcie plebiscytu o tytuł „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej” nastąpi 19 września 2016 r., podczas koncertu w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Swoje nagrody przyzna jury – Akademia Mistrzów Mowy oraz publiczność. Głosować można, wysyłając SMS o treści: TYP.KUZNIA.DDK pod numer 73480, przez witrynę www.mistrzmowy.pl lub wysyłając klasyczne kartki pocztowe. Więcej informacji o głosowaniu znajdziemy pod adresem: www.mistrzmowy.pl/2016/06/07/1662/. „Nowy Tydzień” zobowiązuje się przypominać czytelnikom o tym „obowiązku” głosowania na swoich łamach.
Marek Rybołowicz