Lubelska Noc Muzeów

W sobotni wieczór 20 maja instytucje muzealne znów otworzą się dla gości – będzie można zwiedzać wszystkie lubelskie muzea, galerie oraz instytucje kulturalne – bezpłatnie. I nie tylko stałe ekspozycje, ale też atrakcje specjalnie przygotowane na najbliższą Noc Muzeów.


To jedyna taka noc w roku, gdy za wstęp do obiektów muzealnych nie zapłacimy ani złotówki. Dlatego do kilkunastu takich miejsc w Lublinie zawsze ustawiają się długie kolejki.
– Jest w Nocy Muzeów coś magicznego. Co roku przyciąga tłumy zwiedzających. W roku jubileuszu miasta będziemy odkrywać Lublin w sposób szczególny. Naszą ofertę kierujemy do wyrafinowanego odbiorcy, który ma już wiedzę na temat historii miasta, jak i do tych, którzy chcą tę historię poznać. Zapraszam na Zamek Lubelski, ale też do oddziałów terenowych Muzeum od godz. 18 do północy – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego, które jest inicjatorem tego wydarzenia.
I tak lublinianie będą mogli wejść do Kaplicy Trójcy Św. o każdej pełnej godzinie od 18 do 23. O godzinie 20 w ramach teatrum „Żywe obrazy na 700-lecie Lublina” przestrzeń dziedzińca Zamku rozświetlą wizualizacje największych dzieł mistrzów malarstwa (m.in. Moneta, Degasa, Magritte’a). Obrazy te będą ożywiać tancerze tańców dawnych, przez ok. 60 minut. Jako elementy wyświetlanych dzieł, reprezentujących różne style i epoki, zobaczymy fotografie tancerek. Te z kolei ustąpią miejsca samym tancerkom, w choreografii nawiązującej do pokazywanego obrazu. Zobaczymy typowe dla epoki rekwizyty: bata de cola (suknia z ogonem), chusta, kapelusz, wachlarze, kastaniety.
Spektakl powstał w wyniku współpracy Muzeum z Małgorzatą Wojcieszuk z Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo, działającego w lubelskim MDK nr 2.

Dzieci, rodzice, dziadkowie

…już od godz. 18 wezmą udział w warsztatach: „Odkrywamy zagadki wzgórza zamkowego”. To wspólna zabawa w archeologów, zajęcia dla grup ok. 20-osobowych. Równolegle będą trwały warsztaty „Cieknące Zegary”, inspirowane twórczością Salvadora Dalego. Dzieci zgłębią zagadnienia plastyczne, takie jak: surrealizm, grafika i jej techniki, malarstwo, martwa natura, przedmiot i deformacja. Zapoznają sie z cechami dzieł mistrzów, nauczą rozróżniać grafikę od malarstwa. Inspirowane tym, wykonają własne prace plastyczne. Dla nich przygotowano teatralną inscenizację z okazji jubileuszu Lublina: będą mogły tworzyć scenografię średniowiecznego grodu, wcielić się m.in. w wojowniczych Tatarów, księcia Łokietka i jego rycerzy. Zapisy na wymienione zajęcia: tel. 81 537 96 82.
Będą też wystawy czasowe, np.: „Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki” – pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów artysty licząca blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku.
Wystawa „Jerzy Nowosielski w Lublinie” pokaże obrazy autora, m.in. wypożyczone ze zbiorów muzealnych KUL. Po raz pierwszy ujrzymy płótno przedstawiające św. Pawła – wizerunek odkryty przez specjalistów z pracowni konserwacji ML.
Na wystawie „Lwów w grafice” można będzie zobaczyć 80 prac graficznych, malarskich i rysunkowych przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 r. Dzięki znanym twórcom możliwa będzie podróż przez wieki i odkrywanie niezwykłych miejsc Lwowa. Z kolei ekspozycja „Polski pieniądz papierowy 1794-1994” przybliża 200-letnią historię tego środka płatniczego – od emisji biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej (1794), aż po czasy denominacji w 1995 roku.
Specjalnie na tę Noc: „Od lampy oliwnej po latarkę elektryczną” – ciekawa ekspozycja sposobu oświetlania domostw w hallu przed Galerią Malarstwa Polskiego.

Noc obejmie też nasze oddziały

– informuje Dorota Wawryniuk, koordynatorka wydarzeń. I tak Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) proponuje zwiedzanie muzeum w ciemnościach, jedynie w blasku reflektorów i latarek, co ukaże zupełnie inny wymiar ekspozycji, skłoni do odsłony tajemnic. Zwiedzaniu wystawy towarzyszyć będzie instalacja słowno-muzyczna.
Dworek Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13) zaprasza na oprowadzanie po wnętrzach także w półmroku, w aurze niezwykłości. Podpiwniczenie muzeum ukaże nam „Pracownię czasomierzy w tajemniczym dworku”, a w niej tajemniczego zegarmistrza. W podobnym klimacie zaprezentuje się Muzeum Historii Miasta Lublin – Brama Krakowska.
Z innych miejsc polecamy Muzeum Wsi Lubelskiej, a w nim „Nocne Bajania”– nastrojową, nocną wędrówkę (godz. 20-2) w malowniczej scenerii prastarej wsi i miasteczka, z ludową muzyką i tańcem. Wejście w grupach, ilość miejsc ograniczona – telefoniczna rezerwacja od 17 maja w godz. 9-14 pod tel. 81 533 85 13.
Z konieczności sygnalizujemy jedynie niektóre lubelskie punkty programu NM. Wszystkie, także w skali województwa, znajdziemy pod: www.muzeumlubelskie.pl.
Marek Rybołowicz