Lubelskie na unijnym podium

Jeszcze nigdy nie było tak dobrze! Województwo lubelskie znalazło się w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie unijnych środków. Zajmujemy obecnie drugą pozycję w Polsce pod względem procentowego wykorzystania alokacji w umowach o dofinansowanie z UE oraz czwartą w procentowym wykorzystaniu alokacji we wnioskach o płatność. – Wysokie miejsca w rankingach to przede wszystkim ciężka praca naszych beneficjentów, którzy chętnie sięgają po fundusze unijne – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.


Ranking dotyczący wykorzystania środków unijnych poznaliśmy podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu wideokonferencji przedstawicieli 16. Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Komisji Europejskiej i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Województwo lubelskie zajmuje drugą pozycję pod względem procentowego wykorzystania środków UE (tzw. kontraktacji) w bieżącej perspektywie z wynikiem 88%, przy średnim poziomie podpisanych umów w kraju wynoszącym 84%.

– Warto zaznaczyć, że w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zajmujemy 1. pozycję (równorzędnie z województwem mazowieckim), przy 83% kontraktacji, a w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2. pozycję z wynikiem 89% kontraktacji – podkreśla marszałek Jarosław Stawiarski i dodaje: – Wysokie miejsca w rankingach to przede wszystkim ciężka praca naszych beneficjentów, którzy chętnie sięgają po fundusze unijne.

Jeśli chodzi o zatwierdzone wnioski o płatność (wkład UE) zajmujemy 4. miejsce w kraju z wykorzystaniem alokacji na poziomie 52%, przy średniej krajowej 47%.

Zwieńczeniem realizacji projektu jest certyfikacja, czyli wnioski rozliczone z KE, która w ramach naszego województwa wyniosła 54%, co dało nam 5. miejsce w Polsce.

Na koniec należy podkreślić, że województwo lubelskie już w październiku br. w 106% zrealizowało roczną prognozę certyfikacji. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here