Lubelskie uczennice w elitarnym gronie

Alicja Pietrzak

Martyna Osmałek z Piask i Alicja Pietrzak z Lubartowa, uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie, uczestniczyły w tegorocznym obozie naukowym. organizowanym w ramach programu ADAMED SmartUP. Wzięło w nim udział 50 prymusów z całej Polski.


O miejsce na tegorocznym obozie naukowym, organizowanym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, starało się kilka tysięcy uczniów w wieku 15-19 lat z całego kraju. Po kilkumiesięcznej, wieloetapowej rekrutacji wybrana została pięćdziesiątka najlepszych, a wśród nich dwie uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie: Martyna Osmałek i Alicja Pietrzak.

– Obóz bardzo dużo mi dał i szkoda, że minął tak szybko. Samodzielnie przeprowadzaliśmy doświadczenia fizyczne, które sami zaplanowaliśmy. Musieliśmy do wszystkiego dojść samodzielnie, co było bardzo pouczające. Prowadzący wykładowcy dawał tylko wskazówki, co warto jeszcze poprawić, czego się nauczyć. Niezapomnianą lekcją będzie również rozwiązanie równania Schrödingera – mówi Alicja Pietrzak, uczestniczka grupy fizycznej.

Lubelskie uczennice mogły m.in. oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczyć się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzić sekcję narządów zwierzęcych czy skonstruować i zaprogramować własnego robota.

Kolejne spotkanie wszystkich uczestników piątej edycji programu ADAMED SmartUP będzie miało miejsce już we wrześniu br. podczas gali finałowej. Tego dnia spośród nich zostaną wyłonieni laureaci nagrody głównej, którzy następnie skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi będą mieli szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego.

Martyna Osmalek

(EM.K.)