Lubelskie urzędy zgubiły „orzełka”

Brak godła na miejskim biurowcu przy ul. Wieniawskiej zdaniem urzędników nie narusza przepisów, bo znajduje się ono na głównej siedzibie urzędu miasta, czyli ratuszu na pl. Łokietka

Na gmachach, w których mieszczą się poszczególne wydziały Urzędu Miasta Lublin brak jest tablic urzędowych z godłem państwowym, a to jest wbrew przepisom – wskazuje jeden z naszych Czytelników.


Sprawdziliśmy i okazało się, że faktycznie na większości obiektów zajmowanych przez miejskich urzędników brakuje „orzełka”. Na niektórych z nich obok nazwy znajduje się za to herb miasta. Tak sytuacja wygląda m. in. na miejskim wieżowcu przy ul. Wieniawskiej, siedzibie Zarządu Dróg i Mostów, Zarządu Transportu Miejskiego czy też Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Urzędnicy zapewniają jednak, że wszystko jest zgodnie z przepisami. – Urząd Miasta Lublin przestrzega zasad umieszczania Godła Rzeczypospolitej Polskiej określonych w przepisach ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przepisami, na budynkach siedzib podmiotów, o których mowa w art. 2a ustawy, umieszcza się urzędowe tablice z godłem Rzeczypospolitej Polskiej oraz urzędowe tablice z napisem nazwy tego podmiotu. Przepis ten wyraźnie mówi o „budynkach siedzib podmiotów”.

Budynkiem, w którym mieści się siedziba zarówno Rady jak też Prezydenta Miasta Lublin jest Ratusz znajdujący się na placu Króla Władysława Łokietka 1. W naszym przypadku obowiązek ustawowy został więc w pełni zrealizowany, poprzez umieszczenie na budynku Ratusza, który jest siedzibą organów miasta Lublin, zarówno Godła Rzeczypospolitej Polskiej, jak też dodatkowo herbu Lublina – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego magistratu.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here