Lubelskie wygrywa z koronawirusem

Ubiegły tydzień pandemii minął pod znakiem luzowania gospodarki i kontrowersji wokół wyborów prezydenckich, które choć nie zostały oficjalnie ani odwołane, ani przeniesione, to się nie odbyły i nie wiadomo wciąż, ani kiedy się odbędą, ani dokładnie na jakich zasadach.

W kraju, poza wyborczymi przepychankami, sytuacja pozornie wraca do normy. Ponownie otwarte zostały niemal wszystkie sklepy i galerie handlowe (przy zachowaniu wyznaczonych przez rząd zasad epidemiologicznych), zrobiło się tłoczno w parkach i na ścieżkach rowerowych, dzieci powoli wracają do przedszkoli i żłobków, i zaczęliśmy się zachowywać tak jakby zagrożenie minęło, ale specjalistów martwi, że liczba nowych zakażeń w Polsce wciąż utrzymuje się na poziomie 300 i więcej przypadków dziennie, kiedy w niemal wszystkich państwach Europy z każdym dniem spada.

Nasz kraj, obok Węgier, Bułgarii, Rumunii i Szwecji został zakwalifikowany przez organizację EndCoronavirus (ECV), zrzeszającą ponad 4 tys. epidemiologów, analityków i lekarzy klinicystów z całego świata do grupy państw, które jeszcze nie radzą sobie z zagrożeniem. (Walkę z koronowirusem według tych ekspertów wygrywają już Islandczycy i Słoweńcy, Czesi, dobrze radzą sobie Hiszpanie i Niemcy).

Testy najpewniejszą profilaktyką

W kraju nowym ogniskiem koronawirusa jest Śląsk i kopalnie, gdzie zakażonych jest już kilkuset górników. Coraz bardziej optymistyczne dane płyną za to z naszego województwa. – Tendencja jest coraz lepsza. Przez ostatnie ponad dwa tygodnie liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażeń nie przekracza 10 osób, a liczba wykonanych testów ciągle rośnie. Nie psuje tej statystyki nawet fakt, że w wyniku akcji profilaktycznych badań prowadzonych w placówkach opiekuńczo-leczniczych zidentyfikowaliśmy przypadki zakażeń w pięciu domach pomocy społecznej i w jednym z zakładów. Są to zakażenia pojedynczych osób z personelu. Oznacza to, że być może wychwyciliśmy początek sytuacji, która groziła zakażeniem całej placówki.

Najprawdopodobniej, jak wynika z najświeższych wyników badań personelu i pensjonariuszy, w tych sześciu placówkach nie dojdzie do rozprzestrzenienia zakażenia i nie będzie z tego powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń tak, jak choćby na terenie województwa śląskiego – ocenił ubiegłotygodniową sytuację epidemiczną w województwie lubelskim wojewoda Lech Sprawka. – Przy okazji pragnę poinformować, że zbadaliśmy już personel w dwudziestu domach pomocy społecznej, dwóch zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w dwóch hospicjach. Codziennie kolejnych kilka placówek jest objętych systemem badań. Systemowe działania przynoszą coraz lepsze efekty i to oznacza, że najbliższa perspektywa wydaje się być bardzo optymistyczna.– dodał wojewoda.

Wszyscy niecierpliwie czekają, że w ślad za poprawą, czy choćby stabilizacją sytuacji epidemicznej wprowadzane będą kolejne etapy odmrażania gospodarki, bo wiele firm wciąż pozostaje zamkniętych, a pracodawcy mimo wsparcia z tarczy antykryzysowej i finansowej (zwolnienia ze składek zus, postojowego, dopłaty do wynagrodzeń i składek, czy umarzane w 75 proc. subwencje) są zmuszeni zwalniać pracowników.

W kolejnym etapie mają być otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, również – w pewnym reżimie sanitarnym – lokale gastronomiczne. Prawdopodobnie będzie można także organizować wydarzenia sportowe do 50 osób. W ostatnim, czwartym etapie działalność będą mogły wznowić kina, teatry, aquaparki. Minister zdrowia w ubiegłym tygodniu zapowiedział dwie prędkości dalszego „odmrażania gospodarki”, od 18 maja, w zależności od liczby zachorowań – inną dla regionów o bardzo wysokiej zapadalności, inną dla tych gdzie nowych zakażeń koronawirusem notuje się już bardzo mało, tak jak na Lubelszczyźnie.

Darmowe testy dla medyków

Rząd wciąż broni się przed powszechnymi badaniami personelu medycznego, więc medykom w sukurs przyszły prywatne firmy. Laboratorium medyczne DIAGNOSTYKA od ubiegłego tygodnia w ramach akcji „BADAMY-WSPIERAMY” oferuje bezpłatne testy na obecność koronawirusa pracownikom służby zdrowia – lekarzom, stomatologom, diagnostom laboratoryjnym, fizjoterapeutom, pielęgniarkom, położnym i ratownikom medycznym. Próbki pobierane są w mobilnym punkcie pobrań, zlokalizowanym na terenie stadionu miejskiego Arena Lublin.

– Pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa, stanowiąc przy tym grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Wyzwanie stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. W odpowiedzi na to ruszamy, tym razem w Lublinie, z kolejnymi, bezpłatnymi testami na obecność SARS-CoV-2 dla wybranych grup medyków – mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Pobieranie próbek odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 16 w specjalnym Mobilnym Punkcie Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, zlokalizowanym na terenie stadionu Arena Lublin przy ul. Stadionowej 1. Codziennie w wyznaczonej strefie poboru wymazów przebadanych będzie mogło być maksymalnie do 120 osób. Pracownicy służby zdrowia będą mogli umówić się na pobranie, rezerwując termin poprzez stronę: www.dlamedykow.diagnostyka.pl. Obsługiwani będą przez personel punktu w 20-minutowych odstępach.

Samorządy i firmy chcące wesprzeć program darmowych badań dla medyków mogą skontaktować się telefonicznie z koordynatorem programu w Lublinie Magdaleną Bińkowską pod numerem: 797 921 571 lub mailowo: magdalena.binkowska@diag.pl.

Zarezerwuj zwiedzanie

Od ubiegłego tygodnia otwarte są nie tylko biblioteki (o czym więcej piszemy na stronie 10), ale również muzea. Wszędzie zwiedzanie odbywa się jednak po wcześniejszym umówieniu i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W Muzeum Lubelskim, ze względu na trwający remont, zamknięta pozostaje siedziba główna oraz wejście na donżon z tarasem widokowym. Można za to znowu podziwiać Kaplicę Trójcy Świętej.

– Podczas zwiedzania obowiązuje noszenie maseczek i jednorazowych rękawiczek, prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości co najmniej 2 metrów od innych osób. Niedostępna pozostaje szatnia, do odwołania nie będą udostępniane audio-guide’y – przypominają pracownicy muzeum. Jednocześnie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów poprzez e-mail i telefonicznie, a osoby, które jej dokonały, będą miały pierwszeństwo zwiedzania. Rezerwacja obowiązuje także w dni bezpłatnego wstępu do Muzeum – kontakt pod numerami tel. 693 677 473 oraz 81 537 96 82.

Dla zwiedzających otwiera się też m.in. Muzeum Historii Miasta Lublina. Będzie czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00–17.00 (e-mail: bramakrakowska@muzeumlubelskie.pl, tel. 81 532 60 61). W tym samym terminie zajrzeć można także do Muzeum Józefa Czechowicza (e-mail: czechowicz@muzeumlubelskie.pl, tel. 81 532 30 90 lub 91) i Dworku Wincentego Pola (e-mail: dworekpola@muzeumlubelskie.pl, tel. 81 747 24 13). Z kolei Muzeum Martyrologii pod Zegarem jest otwarte od wtorku do soboty od godziny 9.00 do 16.00 (e-mail: zegar@muzeumlubelskie.pl, tel. 81 533 36 78). Oczywiście za każdym razem po wcześniejszym umówieniu.

Zamknięte pozostają instytucje, którymi zarządza Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, czyli Izba Drukarstwa i Lubelska Trasa Podziemna, Piwnica pod Fortuną, a także wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” w kamiennicy przy ul. Grodzkiej.

Archiwizacja kwarantanny

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła ogólnopolską akcję pt. ,,Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”. Zebrane materiały będą historyczną dokumentacją obecnych czasów.

„Celem akcji jest zachowanie świadectw przełomowego w naszych dziejach momentu, pojawienia się na świecie zakaźnej i zbierającej śmiertelne żniwo choroby, przypominającej tzw. grypę hiszpankę, szalejącą w Europie 100 lat temu” – tłumaczą organizatorzy.

Do udziału w tym ogólnopolskim wydarzeniu zgłosiło się także Archiwum Państwowe w Lublinie, do którego można przesyłać lub przynosić dokumentację związaną z koronawirusem, a także zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki i zdjęcia dokumentujące ten czas. Na adres archiwumpandemii@lublin.ap.gov.pl można przesyłać dokumentację elektroniczną związaną z pandemią, natomiast przyjmowanie materiałów w formie tradycyjnej będzie odbywało się bezpośrednio w siedzibie Archiwum Państwowego w Lublinie (ul. Jezuicka 13), w której zostanie wystawiony przeznaczony na nie pojemnik z hasłem „Archiwum Pandemii A.D. 2020”.

Wrócił Czartoryski i Tuwim

W weekend PKP Intercity przywróciło kolejne, zawieszone od ponad miesiąca, połączenia. W piątek i sobotę w całym kraju wznowiło kursowanie ponad 20 pociągów, w tym dwa, których bieg rozpoczyna się w Lublinie, a kończy w Zielonej Górze oraz Warszawie.

Od 8 maja z Lublina możemy już dojechać bezpośrednio do Zielonej Góry. IC Czartoryski odjeżdża ze stacji Lublin Główny o godz. 5:10, by po ponad 9 godzinach zameldować się w największym mieście woj. lubuskiego (wyjazd z Zielonej Góry o 14:51, przyjazd do Lublina – 23:51). Do rozkładu jazdy powrócił także TLK Tuwim relacji Warszawa Zachodnia (odj. 10:17) Lublin Główny (przyj. 13:32); odjazd z Koziego Grodu o 16:41, a przyjazd do stolicy 19:54.

Z Warszawy do Lublina możemy od piątku dojechać także IC Kiev Express: Warszawa Zachodnia – (Kiev Pass), który na razie kursuje w skróconej relacji, do Dorohuska (odjazd ze stolicy 17:55).

Z uwagi na epidemię koronawirusa w pociągach PKP Intercity nadal obowiązują obostrzenia, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym. W sprzedaży dostępnych jest obecnie pula biletów obejmująca 50 proc. miejsc siedzących po to, aby podróżni mogli zajmować najwyżej co drugi fotel. PKP Intercity zwiększyło też częstotliwość dezynfekowania i czyszczenia składów.

Powiat świdnicki wolny od koronawirusa

W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu świdnickiego nie odnotowano nowych przypadków zachorowań na COVID-19 (od początku epidemii było ich cztery, a wszystkie osoby są już zdrowe). Wzrosła za to, do 135, liczba osób objętych kwarantanną, z czego najwięcej, bo 55, to mieszkańcy Świdnika, a najmniej, 12, Trawnik (stan na 8 maja).

W Świdniku z początkiem ubiegłego tygodnia otwarto boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszyków oraz kort przy Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku. Obiekty są czynne w dni powszednie w godzinach 13.00-19.00, a w weekendy od 15.00 do 19.00. Z jednego obiektu jednocześnie może korzystać maksymalnie 6 osób. Obowiązuje dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt. Dzieci do 13. roku życia mogą korzystać z obiektów tylko pod opieką osoby dorosłej.

W czasie korzystania z obiektów sportowych obowiązuje zachowanie dystansu (min. 2 metry), ale nie trzeba zakrywać ust. Nie ma możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą). Żeby skorzystać z obiektów, trzeba najpierw je zarezerwować. Osoby do kontaktu w sprawie rezerwacji boisk w godzinach udostępniania obiektów: Tomasz Giełzak, tel. 512 936 916 (wtorek-sobota), Mariusz Czerwonogrodzki – 505 164 832 (niedziela-poniedziałek) i Boniek Falicki – 507 241 950 (tylko skatepark w godz. 13-19).

Otwarta została również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej. Czynna jest biblioteka główna i trzy z czterech filii. Filie nr 1 i 2 są dostępne dla wszystkich, a z filii nr 3 mogą korzystać tylko pracownicy szpitala. Filia nr 4, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 3, będzie nieczynna do odwołania. We wszystkich placówkach obowiązują dodatkowe zasady sanitarne. Każdy wchodzący ma obowiązek noszenia maseczki i rękawiczek, obowiązuje dezynfekcja rąk, w każdej wypożyczalni może być tylko jeden czytelnik, a wszystkie książki podaje bibliotekarz. Obowiązuje również 2-metrowy dystans miedzy użytkownikami, a wszystkie zwrócone książki są poddawane 5-dniowej kwarantannie. Stanowiska komputerowe i czytelnia prasy pozostają zamknięte do odwołania, ale można wypożyczać filmy, płyty z muzyką i audiobooki.

Wydarzeniem ubiegłego tygodnia w Świdniku było lądowanie największego z przyjętych w historii świdnickiego lotniska samolotu pasażerskiego – Airbusa A330. Dostarczył kolejne środki ochrony osobistej z Chin. JN, BS, GR, MK

Pandemia w statystyce – stan na niedzielę, 10 maja,
na godz. 12.00 wg danych Instytutu Johns Hopkins CSSE

Przez ostatni tydzień na całym świecie przybyło blisko 600 tysięcy osób zakażonych koronawirusem, a liczba wszystkich przypadków zakażeń przekroczyła 4 miliony. COVID-19 uśmiercił już ponad 279 tysięcy ludzi, najwięcej w USA (ponad 78 tysięcy na 1,3 mln zakażonych), Wielkiej Brytanii (ponad 31 tys. na przeszło 216 tys. zakażonych), Włoszech (ponad 30 tys./218 tys.), Hiszpanii (ponad 26 tys./223 tys. zakażonych), Francji (ponad 26 tys./176 tys.). Relatywnie najgorsze statystyki są jednak w 11-milionowej Belgii, gdzie odnotowano już przeszło 53 tys. zakażeń, w tym 8,6 tysiąca zgonów, a wskaźnik śmiertelności wśród chorych na COVID-19 przekroczył 16%. Na całym świecie mamy już jednak prawie 1,4 mln ozdrowieńców. O ile jednak we wszystkich wymienionych krajach krzywa zachorowalności i śmiertelności wyraźnie się wypłaszcza, to epidemia wciąż szaleje w Rosji, gdzie zakażonych jest już ponad 209 tys. obywateli, Brazylii (ponad 156 tys.) i Białorusi liczba zakażonych przekroczyła 23 tys. osób (Białoruś obok Szwecji jest jednak jedynym krajem w Europie, w którym oficjalnie nie wprowadzano reguł izolacji społeczne, a 9 maja w Mińsku odbyła się wielka defilada z okazji Dnia Zwycięstwa). Na drugim biegunie są kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. W Grecji wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi ok. 25 (w takich krajach jak Hiszpania przekracza 470, USA 390, Włochy 360, Wielka Brytania 320), na Słowacji 26, Bułgarii 27, Węgrzech 32, Ukrainie 39, a Polsce 40. Liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 w naszym kraju wzrosła do 15821, z czego już 5698 wyzdrowiało, ale niestety 791 zmarło. W całym kraju kwarantanną objętych jest ponad 100 tysiące osób. W województwie lubelskim od początku epidemii stwierdzono 388 przypadków zakażeń (w ciągu ostatniego tygodnia przybyło tylko 14), hospitalizowanych w związku z COVID-19 jest 70 pacjentów, ponad 250 wyzdrowiało, a ponad 5 tys. objętych jest kwarantanną.