Lublin kroi przyszłoroczny budżet

Wyższe opłaty za pobyt dziecka w żłobku, niezmienione stawki podatku od nieruchomości, priorytetem realizacja trwających inwestycji. Znamy założenia do projektu budżetu Lublina na 2021 rok.


– Priorytetem w przyszłym roku jest finansowanie obligatoryjnych zadań miasta oraz realizacja inwestycji służących mieszkańcom i sprzyjających rozwojowi – tłumaczy prezydent Krzysztof Żuk.

W przyszłym roku zostaną zapewnione pieniądze przede wszystkim na kontynuację lub zakończenie inwestycji będących już w trakcie realizacji lub w trakcie opracowywania dokumentacji. Chodzi m. in. o dostawę 20 autobusów elektrycznych i 10 trolejbusów, budowę nowego systemu biletu elektronicznego, budowę węzłów przesiadkowych, przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej, budowę dworca metropolitalnego czy termomodernizację szkół.

Miasto nie planuje podnoszenia stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok. Ma to związek z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa. Nie będzie kolejnych podwyżek cen za komunikację miejską, ani podwyższenia opłat za gospodarowanie śmieciami.

W 2021 roku bez zmian pozostaną opłaty za parkowanie, opłata dodatkowa za nieuiszczenie opłaty za parkowanie oraz za przekroczenie opłaconego czasu parkowania w wysokościach obowiązujących od 1 kwietnia tego roku. Na dotychczasowym poziomie zostaną też opłaty za pobyt w bursach czy w ośrodkach wsparcia. Nie zmieni się też opłata przedszkolna.

Zmieni się natomiast opłata za pobyt w żłobkach. Wyniesie 280 złotych, co ma związek z planowanym przez rząd podniesieniem najniższej krajowej do 2800 złotych. – Opłata dodatkowa za godziny opieki wykraczające poza 10 godzin dziennego pobytu dziecka w żłobku wynosi 2,5% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą dodatkową godzinę opieki, czyli 70 zł przy przyjętym wynagrodzeniu minimalnym – wylicza Katarzyna Duma, rzecznik prasowy ratusza.

Kontynuowana będzie realizacja Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego Budżetu Obywatelskiego. W ramach kolejnej, VII edycji, BO będzie do wydania 12,15 mln zł, a na ZBO miasto zamierza przeznaczyć 2 mln zł. Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here