Lublin może mieć drzewo roku

Nasz kandydat na Drzewo Roku 2021 jest ozdobą ul. Bohaterów Monte Cassino i całej okolicy

Dąb rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino, między kładką dla pieszych a skrzyżowaniem z ul. Armii Krajowej, znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Klub Gaja „Drzewo Roku 2021”.


– Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino to drzewo okazałe, z piękną regularną koroną, w dobrej kondycji zdrowotnej, ale też z interesującą historią. Drzewo to jest częścią nie tylko ekosystemu przyrodniczego Lublina, ale również historii i kultury miasta, a też ważnym symbolem dla lokalnej społeczności – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Dąb został posadzony w 1946 r., po powrocie z wojny, przez znanego lubelskiego lekarza – Lucjana Ważnego, do którego rodziny należał ten teren. Dziś drzewo ma 16 m wysokości i obwód pnia sięgający 186 cm. W 2019 roku dąb otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina, co zostało upamiętnione okazałym kamieniem leżącym u podstawy jego pnia. Aktualnie trwają procedury uznania dębu za pomnik przyrody.

Drzewo roku 2021 zostanie wybrane w czerwcu w głosowaniu internetowym na stronie www.drzeworoku.pl. O tytuł walczy 16 okazów, które zakwalifikowane zostały do finału konkursu spośród ponad 150 nadesłanych zgłoszeń. To pierwszy raz kiedy w tym gronie znalazło się drzewo rosnące w Lublinie.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here