Lublin przez dwa dni będzie gospodarczą stolicą Polski

O Samorządowym Kongresie Gospodarczym, II Forum Regionów Trójmorza mówili w ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski (w środku) oraz wicemarszałkowie Michał Mulawa (z prawej) i Zbigniew Wojciechowski.

2 i 3 kwietnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza. Będzie to największe wydarzenie biznesowe roku w naszym regionie i jedno z ważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Organizatorami wydarzenia są Samorząd Województwa Lubelskiego we współpracy z Instytutem Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza ma za zadanie wzmocnić współpracę społeczno-gospodarczą i naukową samorządów oraz biznesu z państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Do udziału zaproszeni są przedstawiciele państw biorących udział w Inicjatywie Trójmorza, tj.: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec), regionów partnerskich Województwa Lubelskiego z Ukrainy i Białorusi oraz gospodarczych środowisk polonijnych z całego świata.

– Jesteśmy w tej części Europy, która chce ze sobą współpracować gospodarczo i politycznie – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Lublin leży na „drodze życia” Polski wschodniej, czyli Via Carpatii i dlatego zaprosiliśmy do współpracy 11 krajów, które podpisały inicjatywę Trójmorza.

Patronat honorowy nad kongresem objął prezydent RP Andrzej Duda, który weźmie udział w wydarzeniu.

– Gdy w ubiegłym roku wystąpiliśmy o patronat do pana prezydenta nad Samorządowym Kongresem Gospodarczym, otrzymaliśmy propozycję, żeby kontynuować w Lublinie drugą edycję Forum Regionów Trójmorza – tłumaczy wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. – Cieszę się, że możemy znaleźć się w centrum międzynarodowej polityki gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

Kongres podejmie między innymi tematykę współpracy gospodarczej regionów Trójmorza, zwłaszcza w kontekście impulsu rozwojowego, jakim jest Via Carpatia, bezpieczeństwa energetycznego, turystyki, rolnictwa oraz innowacji w biznesie, nauce i gospodarce. Będzie także okazją do spotkań B2B.

– Dzięki kongresowi Lublin stanie się na dwa dni gospodarczą stolicą Polski. Sesja plenarna odbędzie się z udziałem ministrów krajów Trójmorza – wyjaśnia wicemarszałek Michał Mulawa. – Minister Krzysztof Szczerski z dyplomatami z Węgier, Czech, Słowacji, Litwy i Estonii będzie rozmawiał o inicjatywie Trójmorza. Odbędzie się także panel inauguracyjny z udziałem szefów regionów wchodzących w skład Trójmorza oraz marszałków regionów Polski wschodniej. Bardzo ciekawie zapowiada się również drugi dzień. Poruszana będzie między innymi tematyka bezpieczeństwa energetycznego w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

Podczas kongresu zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy przedstawicielami regionów państw Trójmorza. Dokument będzie dotyczył pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy regionami, zabezpieczenia energetycznego oraz podjęcia instrumentów finansowych.

W ramach wydarzenia planowane jest powołanie Sieci Gospodarczej Regionów (Economic Network of Three Seas Regions).

Więcej informacji o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.kongresgospodarczy.lubelskie.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here