Lublin się zmienia na naszych oczach

Prezydent Krzysztof Żuk długo wymieniał inwestycje, które udało się zrealizować lub rozpocząć w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

Minął pierwszy rok trzeciej kadencji Krzysztofa Żuk na stanowisku prezydenta Lublina. Prezydent podsumowując ten okres, długo wymieniał zrealizowane, realizowane lub planowane w niedalekiej przyszłości inwestycje. Jego entuzjazmu nie podzielają jednak m.in. lubelscy cykliści.


Prezydent Żuk zaczął od największej inwestycji, czyli mającej ruszyć w 2020 roku budowy dworca metropolitalnego. – Dokumentacja została przygotowana. Powinniśmy niedługo podpisać umowę o dofinansowanie – zapowiedział.

Poruszył też kwestię planowanej budowy nowego stadionu żużlowego. – Niedługo zaprezentujemy kolejną koncepcję, czyli stadion kryty z tymi funkcjami, które wkomponowane są w wymagania ekstraligi żużlowej, ale także stadion, który maiłby charakter wielofunkcyjny, czyli poza sportem żużlowym pozwalałby na odbywanie tam koncertów czy innych imprez sportowych – powiedział prezydent.

Od kilku miesięcy trwa rewitalizacja Parku Ludowego. – Pokładamy w nim bardzo duże nadzieje. Park Ludowy będzie takimi zielonymi płucami dla naszych mieszkańców, zwłaszcza Śródmieścia. Zakładamy, że będzie to często uczęszczany park dla rodzin z dziećmi – przyznał.

Udało się już zrealizować część inwestycji drogowych. – Te najważniejsze zadania za nami, czyli z jednej strony rondo Lubelskiego Lipca, skrzyżowanie Diamentowej z Krochmalną, rozbudowa Abramowickiej, Choiny – wyliczał Krzysztof Żuk. Prezydent przypomniał też inwestycje dzielnicowe. – Zrealizowaliśmy przebudowę ulic: Balladyny, Firlejowskiej, Halickiego, Kaskadowej, Kasztanowej, Boya-Żeleńskiego – dodał.

Nie wszyscy podzielają entuzjazm Krzysztofa Żuka. Krytycznie rok kolejnej kadencji prezydenta oceniają lubelscy cykliści. Przypominają, że przed wyborami samorządowymi przygotowali Lubelską Deklarację Rowerową, którą podpisał także prezydent. – Bilans po pierwszym roku trzeciej kadencji jest blady. Nie udało się zrealizować żadnego z 6 założeń. Prezydent do zaproponowanej przez rowerzystów deklaracji dopisał własne obietnice. Z siedmiu udało się zrealizować jedną, kolejne dwie zaczęto realizować – wylicza Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

Kowalik przypomina m.in. o obietnicy budowy 12 km dróg rowerowych rocznie, niezależnie od inwestycji drogowych. – Przez ostatni rok w Lublinie wybudowano ponad 15 km dróg rowerowych, m.in. na Abramowickiej, Grygowej czy Choiny, ale żadna z tych inwestycji nie dotyczy budowy dróg rowerowych niezależnie od inwestycji drogowych. Dlatego też nie możemy uznać tej deklaracji za spełnioną – ocenia K. Kowalik. Rowerzyści szukają jednak pozytywów. – To dopiero pierwszy rok z pięcioletniej kadencji, więc jest jeszcze czas na realizację pozostałych – puentuje Kowalik.

Prezydent Krzysztof Żuk zwyciężył w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta Lublina już w pierwszej turze. Uzyskał 62,32 % głosów, wyraźnie pokonując Sylwestra Tułajewa z Prawa i Sprawiedliwości (31,48% głosów). O fotel prezydenta Lublina ubiegali się też: Marian Kowalski, Magdalena Długosz, Jakub Kulesza i Joanna Kunc.

Grzegorz Rekiel