Lublin skromnie, Świdnik na całego

Ponad 531 milionów złotych otrzyma w tym roku województwo lubelskie z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie modernizacji i budowy dróg lokalnych.

Lublin zgłosił do programu przebudowę tylko jednej ulicy. O wiele ambitniejsze zamiary ma Świdnik i powiat świdnicki, które starają się o pieniądze na kilka drogowych inwestycji.

W ubiegłym tygodniu rząd rozdzielił pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych na wszystkie województwa. Mogą się ubiegać o nie wszystkie samorządy, a te najbiedniejsze uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 80 proc. planowanej inwestycji.

Z zaplanowanej na ten rok puli ok. 6 mld zł nasze województwo dostało największą kwotę – ponad 531 milionów złotych. Sam Lublin uszczknie z niej niewiele – do programu zgłosił tylko jedną inwestycję. – Zgłoszona do programu została przebudowa ulicy Pana Tadeusza (na LSM-ie – przyp. aut.). Projekt przewiduje kompleksową przebudowę drogi wraz z organizacją miejsc parkingowych – mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Dlaczego urzędnicy zgłosili do programu tylko jedną drogę? – Głównie z wymogów formalnych – lakonicznie odpowiada Kieliszek.

O wiele większe apetyty na skorzystanie z rządowego dofinansowanie do drogowych inwestycji mają samorządowcy ze Świdnika i powiatu świdnickiego.

Miasto wystąpiło o dofinansowanie przebudowy sieci ulic na osiedlu Żwirki i Wigury wraz z infrastrukturą towarzyszącą (ul. Puławskiego, ul. Matejki, ul. Szopena, ul. Miła, ul. Kwiatowa, ul. Willowa), budowy ul. Gen. S. Roweckiego Grota, kontynuację budowa ul. Sosnowej, budowę Al. NSZZ „Solidarność, przebudowę ul. Akacjowej i budowę sięgacza z ulicy Cisowej. Powiat świdnicki zgłosił do programu przebudowę dróg Łuszczów – Janowice, Biskupice – Trawniki, ul. Maczka i Armii Krajowej w Świdniku i drogi Lublin-Kalinówka. Oczekują, że ze środków FDS sfinansują od 60 do nawet 80 proc. planowanych inwestycji.

– Poza już złożonymi projektami przygotowujemy kolejne, do następnej edycji programu. Chcemy być przygotowani na ewentualne ogłoszenie naboru na jesieni – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

– Dzięki programowi oraz dobrej współpracy z samorządami gminnymi mamy szansę wykonać inwestycje za blisko 14,5 miliona złotych przy wkładzie własnym w wysokości niespełna 3 milionów złotych – wskazuje Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w ubiegłym tygodniu podpisał porozumienie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem ws. przekazania środków z FDS dla województwa. W tym tygodniu mają zostać podpisane umowy z poszczególnymi samorządami gminnymi i powiatowymi.

„Środki z FDS zostaną przekazane na drogi powiatowe i gminne, mosty, drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne o znaczeniu obronnym. To największe w historii wsparcie rządowe na modernizację i budowę dróg lokalnych – czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od listopada 2015 roku podpisano umowy na budowę 1 119 km dróg krajowych o wartości 47 mld zł. Obecnie w realizacji znajduje się 112 zadań o łącznej długości 1419, 5 km i wartości 56, 3 mld zł.

Grzegorz Rekiel, JN