Lublin słynie „Wschodami”

Wkrótce VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej Wschody, z którego Lublin słynie nawet daleko poza granicami kraju. Jak się zaprezentują kandydaci w tej trudnej rywalizacji? Czym zaskoczą i zachwycą widownię laureaci?
VI edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia w ACK „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Piosenki Artystycznej, do którego trwają zgłoszenia. Dopełnieniem są wieczorne koncerty, których atutami w tym roku będą: Voo Voo, Pablopavo i Ludziki oraz Gaba Kulka.
Pablopavo muzycznie opowie nam o miłości, Warszawie, młodości, o czasie. Opowiada prosto, prawdziwie i co najważniejsze: swoimi słowami. Podczas Festiwalu Wschody Pablopavo wraz z Ludzikami zagrają utwory z nowego albumu „Ladinola”. „To godzina muzyki umiarkowanie młodzieżowej” – napisał zespół. – „Zamieściliśmy na niej wiele melodii, które przy odrobinie dobrej woli można uznać za ładne. Gdyby wokalista umiał śpiewać, bylibyśmy obecnie popularni jak… Eleni”.

Gaba Kulka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Na scenie od 11 lat. Występowała w Londynie, Berlinie, Pradze, Oslo czy Tajpej. A w Polsce? Zdaniem niektórych, w Polsce Gaba nadal pozostaje konkurencją sama dla siebie. Na scenie Wschodów z najnowszą płytą „Kruche” wystąpi 8 kwietnia. Utwory mają tu mocny, elektryczny charakter. Gitara basowa zastępuje kontrabas, a delikatne ballady opowiadają tu bardziej o zmierzchu cywilizacji niż sprawach sercowych.
Festiwal zakończy koncert laureatów. Wystąpi też Voo Voo. Ich koncert jest odrębnym widowiskiem o najwyższej wartości muzycznej. Ten zespół, wyjątkowo związany z Lublinem, na jego 700-lecie przywiezie niespodziankę.
Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz i Michał Bryndal na scenie CSK zaprezentują premierowy album „7”, do którego kluczem rozumienia jest czas i jego nieustanny upływ.
Film promocyjny festiwalu czytelnicy znajdą na Facebooku. Więcej informacji: www.wschodyfestiwal.pl.
Marek Rybołowicz