Lublin tańcem malowany

Już po raz drugi w Lublinie odbył się Dziecięcy Festiwal Tańców i Przyśpiewek Ludowych „Lublin tańcem malowany”, zorganizowany przez lubelskie przedszkola nr 14, nr 64 i nr 85.
To wielkie święto tańca i piosenki ludowej zgromadziło ponad 800 małych artystów. Dzieci w przepięknych barwnych strojach ludowych wykonywały tańce, takie jak: kujawiak, mazur oberek czy polka, ale najwięcej było oczywiście naszych, lokalnych lubelskich tańców i przyśpiewek. – W tej edycji udział wzięły 53 przedszkola oraz oddział przedszkolny przy ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych, grupa tancerzy z Zespołu Szkół nr 4 i dzieci z SP nr 43. Zainteresowanie i zaangażowanie jest bardzo duże. Niektóre przedszkola specjalnie na festiwal zamawiały i szyły stroje – mówi Dorota Iwańska, dyrektor Przedszkola nr 64.

Pięknymi strojami zachwycały wszystkie grupy. Nikt nie szczędził sił i trudu, aby wypaść jak najlepiej. Kolorowe ludowe stroje dla dzieci z Przedszkola nr 14 uszyła pani woźna, była krawcowa. Piękne podwójne, dobierane aż z czubka głowy warkocze zaplotła dziewczynkom pani wychowawczyni, Beata Koralewska. – Wystąpiło dziesięć par. Dzieci zatańczyły „Osę” i „Kujawiaka lubelskiego”. Ćwiczyliśmy je już od marca – mówi pani Beata.
Na scenie Chatki Żaka zatańczyli także przedstawiciele współorganizatora, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca im. W. Kaniorowej. Festiwal popularyzuje obrzędowość, taniec oraz twórczość ludową wśród najmłodszych, integruje dzieci i rodziców oraz rozbudza poczucie więzi ze wspólnotą i regionem lubelskim. (EM.K.)

Komentarze