Lublin w 3D doceniony

Lublin został nagrodzony za wdrożenie modelu przestrzennego miasta. Wyróżnienie w kategorii od 100 d0 500 tysięcy mieszkańców zostało przyznane podczas XI Smart City Forum.


– Lublin został wyróżniony za wdrożenie kompleksowego modelu zabudowy 3D w międzynarodowym standardzie wykorzystywanym m.in. w Berlinie czy Helsinkach – relacjonuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Model 3D Lublina jest wykorzystywany m.in. w procesach inwestycyjnych oraz podczas konsultacji społecznych razem ze stosowanymi obecnie „narzędziami mapowymi 2D”. Dzięki temu proces projektowania nowej zabudowy ma być bardziej transparentny, a podmioty w niego zaangażowane mają uzyskać wiedzę na temat potencjalnego wpływu nowych budynków na bliższe i dalsze sąsiedztwo.

Realizacja projektu ruszyła we wrześniu ubiegłego roku i trwała pół roku i obejmowała „zintegrowanie istniejącego geoportalu (2D) z danymi trójwymiarowymi (3D)”. Wykonawcą projektu była firma SHH w Wrocławia. Model powstał na podstawie danych pochodzących z Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej oraz geodezyjnej Ewidencji Gruntów i Budynków. – Pozwoliło to na uzyskanie georeferencji obiektów, czyli usytuowania ich w przestrzeni cyfrowej zgodnie z danymi geodezyjnymi. Model Lublina został opracowany ze szczegółowością pozwalającą rozróżnić blokowe modele brył odzwierciedlające ogólny kształt budynków oraz geometrię i kształt dachów – wylicza J. Stryczewska.

Portal jest wykonany w technologii umożliwiającej automatyczne dostosowanie widoku do rodzaju przeglądarki internetowej i typu urządzenia (komputer, tablet ,telefon) . Model dostępny jest pod adresem www.lublin3d.lublin.eu. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here