Lublin z NATO

Od czasów wcielania w życie pamiętnego hasła „Armia Radziecka z tobą od dziecka” nie fetowano tak bardzo żołnierzy obcych wojsk przybywających do Polski. Pod patronatem samego ministra Antoniego Macierewicza wojewoda lubelski i szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego organizują piknik i cykl imprez pod ogólnym hasłem „Ogólnopolskie Dni NATO – Lublin razem z NATO”.
Patronem propagowania walorów Paktu Północnoatlantyckiego w Lublinie władze uczyniły osobę płk. Ryszarda Kuklińskiego. Tablica ku jego czci zawiśnie na ścianie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Pułkownik Kukliński był pierwszym polskim żołnierzem w NATO, uznajemy więc, że fakt ten wart jest upamiętnienia – podkreśla wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Poza zaplanowanym na piątek, 8 lipca odsłonięciem oraz okolicznościową sesją naukową, wraz z wykładem „Pułkownik Ryszard Jerzy Kukliński – wielki patriota i bohater – „Wallenrod XX wieku” przewodniczącego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju mjr. Bogdana Walasa, o godz. 17 w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego odbędzie się koncert z udziałem orkiestry wojskowej, połączony z występami grup tanecznych oraz projekcją filmu pt. „Historia Roja”. Następnego dnia na „Słonecznym Wrotkowie” od 11.30 do 18.00 zorganizowany zostanie festyn i pokazy sprzętu wojskowego – będzie m.in. czołg PT-91 „Twardy”, wielozadaniowy samochód terenowy HMMWV, czy trenażer strzelecki CYKLOP.

– W taki sposób staramy się rozbudzać patriotyzm, zwłaszcza wśród młodzieży – podkreśla wojewoda Czarnek.
Zarówno przeciw upamiętnieniu Kuklińskiego, jak i przeciw propagowaniu obecności sił NATO w Polsce protestować zamierzają środowiska antywojenne i narodowe, które już zapowiedziały swoje pikiety.TAK