Lublin zaprasza na wielką majówkę

Przed nami wydłużony majowy weekend. Lublin oferuje mnóstwo imprez i atrakcji dla tych, którzy nie cenią nade wszystko grillowania. Tegoroczna majówka rozpoczyna się już… 29 kwietnia i przeciągnie się aż do 7 maja.

Centrum Spotkania Kultur zaprasza na majówkowe Variete Fundacji Sztukmistrzów, które odbędzie się 29 od godz. 17.30 i 30 kwietnia od 20.30. Variete to 90-minutowy spektakl, podczas którego przed publicznością prezentują się żonglerzy, akrobaci, muzycy i iluzjoniści. Spektaklowi zawsze towarzyszy teatralno-kabaretowa oprawa. Wstęp jest wolny, ale obowiązują bilety, które można dostać za pośrednictwem serwisu Evenea.
Dla miłośników tanecznych imprez majówka będzie świetną okazją do nadrobienia zaległości na parkiecie. Już 30 kwietnia rozpocznie się taneczna majówka w klubie Disco Stars. Będzie to pierwsza impreza w tym nowo powstałym klubie przy Krakowskim Przedmieściu 40. Bilety w cenie 15 zł w przedsprzedaży i 20 zł przy wejściu w dniu imprezy. Od 21.00 do białego rana będzie można spodziewać się konfetti show, video i fotorelacji oraz wielu innych atrakcji.
Także zwolennicy ciężkich brzmień znajdą propozycję dla siebie. 2 maja w lubelskim klubie Graffiti zagra Mgła. Ten zespół, znany wszystkim fanom black metalu, po raz pierwszy zawita do Lublina. Bilety są do nabycia w cenie 50 zł.

Gry miejskie

1 i 7 maja od 16 do 18.00. na terenie Ogrodu Saskiego będzie odbywać się gra miejska „Muzyczny Ogród Saski”. To idealna forma nowoczesnego i aktywnego spędzania czasu. Drugą grą miejską będzie gra pt. „Zdobądź koronę królewską Zygmunta Augusta”. Odbędzie się 5 i 7 maja od 13.00 do 17.00. Gra będzie przebiegać w wyznaczonych miejscach zwanych punktami kontrolnym, w których uczestniczy będą otrzymywać kolejne zadania. Rozpocznie się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Uczestnicy wcielą się w rolę królów, dworzan i jako orszak królewski będą ze sobą rywalizować. Także najmłodsi znajdą grę miejską dla siebie. „Symbole Lublina” to impreza adresowana do uczniów szkół podstawowych. Stanowi ona istotny element przygotowania najmłodszych mieszkańców do obchodów 700. rocznicy nadania praw miejskich. Główna atrakcją gry będzie spotkanie z lubelskimi hejnalistami – Tadeuszem Godziszem lub Piotrem Ścibakiem.

Na sportowo

Animatorzy projektu Sezon Lublin chcą zachęcić rodziny do aktywnego spędzania wolnego czasu, proponując udział w marszu. Na wszystkich uczestników, którzy wezmą udział w imprezie czekać będą medale i dyplomy, a na najlepszych – puchary. Dokładny opis dojazdu oraz mapę – schemat można znaleźć na stronie www.juraszewski.pl, terminy to: 1 i 7 maja w godzinach 9.30 – 14.00 Miejsce zbiórki: Stary Las (Gaj): północno-wschodni skraj lasu, przy ul. Stary Gaj.
„Bystrzycą przez Lublin” to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby zwiedzić Lublin, płynąc kajakiem. Start zaplanowano przy tamie nad Zalewem Zemborzyckim, gdzie znajduje się pomost kajakowy. Trasa jest urozmaicona i ciekawa. Kończy się przy pomoście w rejonie ul. Firlejowskiej, skąd widać piękną panoramę Starego Miasta. Swoich sił na wodzie można spróbować 30 kwietnia i 2 maja w godzinach 10.00 – 13.00 oraz 6 maja od 14.00 do 17.00.
Zapraszamy też rodziny na spływ kajakowy od Prawiednik przez Zalew Zemborzycki do wypożyczalni sprzętu wodnego na Słonecznym Wrotkowie. W spływie może wziąć udział 40 osób, 15 w kajakach 2-osobowych i 10 kajakach 1-osobowych. Malownicza trasa i dawka emocji dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Kajakiem popływamy 3 maja w godzinach: 11.00, 11.30, 12.00, 12.30. Miejsce zbiórki: Wypożyczalnia Ośrodka Słoneczny Wrotków przy ul. Osmolickiej nad Zalewem Zemborzyckim
Sportowa rywalizacja, ambitna walka, przyjacielska atmosfera i wspaniała zabawa – to wszystko czeka na osoby, które wezmą udział w regatach kajakowych z okazji obchodów 700-lecia naszego miasta. Uczestnicy w formie rywalizacji sportowej pokonają odcinek rzeki od tamy nad zalewem do pomostu przy ul. Firlejowskiej. Terminy: 28 kwietnia, 1 maja i 5 maja. Godziny regat: 10.00 – 13.00 Miejsce zbiórki: przy pomoście obok tamy nad Zalewem Zemborzyckim (między mostem na ulicy Żeglarskiej a tamą).
Zachęcamy również do Biegu 700-lecia z udziałem biegających przewodników. Zwiedzanie koncentruje się zarówno na zabytkach, jak i na miejscach, do których nie dociera się podczas typowego, pieszego zwiedzania. Poznamy historie, anegdoty i ciekawostki dotyczące zarówno centrum miasta, jak i peryferii. Zwiedzanie „w biegu” będzie możliwe: 28 kwietnia i 4 maja. Godziny: 17.00 – 20.00. Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3.

Spacery z pomysłem

29 kwietnia od 15.00 do 16.30 będzie można uczestniczyć w spacerze do barokowego kościoła pw. Św. Eliasza przy ul. Biernackiego. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźbiarski wystrój świątyni.
W ramach projektu Sezon Lublin przygotowano 7 spacerów na 700-lecie miasta. Od 29 kwietnia do 6 maja, od 10 do 13.00 będą odbywać się spacery historyczne. Każdy będzie dotyczył kolejnych 100 lat, od 1317 do 2017 roku.
Święto Konstytucji 3 maja też zostanie uczczone. 3 maja od 14.00 do 17.00 ruszy spacer szlakiem Konstytucji 3 Maja. Przewodnicy opowiedzą o związanych z Lublinem twórcach ustawy rządowej m.in. o Potockich czy Stanisławie Staszicu itp. Na zakończenie spaceru uczestnicy otrzymają teksty pieśni patriotycznych.
W programie tegorocznej majówki znalazło się także miejsce dla lubelskiego pisarza kryminałów – Marcina Wrońskiego. „Spacery szlakiem komisarza Maciejewskiego” będą odbywać się 2 maja po Kośminku, 6 i 7 maja w okolicach Wzgórza Czwartek, 6 i 7 maja po Śródmieściu oraz Wieniawie.
Interesującym pomysłem jest też spacer quizowy po zabytkach życia codziennego w Lublinie. Kustosze zabiorą uczestników na wędrówkę z elementami rywalizacji – grami, quizami i konkursami. W ten sposób będzie można pospacerować 4 i 7 maja w godzinach: 12.00 – 14.00 Miejsce zbiórki: recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej.
Propozycję dla siebie znajdą też fani architektury: to trasa po wybranych przykładach architektury Tadeusza Witkowskiego w śródmieściu. Spacer przybliży sylwetkę tego wybitnego lubelskiego architekta i ułatwi odkrywanie w przestrzeni miasta charakterystycznych obiektów jego autorstwa. Odbędzie się 1 maja w godzinach 10.00-11.30. Miejsce zbiórki: plac Wolności przed budynkiem III LO.
Pamiętamy też, że Lublin miał swoją dzielnicę żydowską. Spacer historyczny śladami lubelskich Żydówek to spotkanie z biografiami i historiami artystek, poetek, działaczek społecznych tej narodowości. Bohaterkami będą m.in.: Krystyna Modrzewska, Róża Fiszman-Sznajdman, Anna Langfus. Spacer przebiegać będzie ulicami miasteczka akademickiego, Starego Miasta oraz Śródmieścia, gdzie znajdują się kamienice, podwórka oraz zakamarki kryjące nieznane lub zapomniane opowieści. Termin to 2 i 3 maja, od 10 do 12.00. Spacer rozpocznie się przy Hotelu Europa.

Zwiedzamy dalej

Także Poczta Główna otworzy swoje drzwi dla zwiedzających 5 maja od 10.00 do 12.00. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy, unikalny stempel i znaczek pocztowy upamiętniający 700-lecia Lublina.
4 i 5 maja z kolei przewodnicy PTTK zaproszą mieszkańców miasta na spacer szlakiem barokowych świątyń. Do najcenniejszych skarbów archidiecezji lubelskiej tego okresu należą np. archikatedra i Metropolitarne Seminarium Duchowne z kościołem pw. Przemienienia Pańskiego.
Z kolei 29 kwietnia, 1, 3 i 5 maja od 10.30 do 18.00 istnieje możliwość zwiedzenia Piwnicy pod Fortuną.
Będzie także możliwość majówkowego odwiedzenia Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem. Skansen można odwiedzić 4 i 7 maja od 12.00 do 14.00 Miejsce zbiórki: Recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej.
Lubelska Trasa Podziemna dla zwiedzających będzie dostępna 28 kwietnia, 2, 4 i 5 maja w godz. 15.00 – 16.00 Miejsce zbiórki: przy wejściu do LTP w budynku Trybunału Koronnego.

Dla najmłodszych

Również najmłodsi znajdą coś dla siebie. Jedną z propozycji jest: „700 lat lubelskiej kuchni” – warsztaty kulinarne dla dzieci. Maluchy będą wyrabiać ciasto drożdżowe na cebularze i ciasto na pierogi. Będą kroić, mieszać, doprawiać, formować i lepić, a to wszystko pod okiem kucharza, dzięki któremu zgłębią tajemnice regionalnej lubelskiej kuchni, a w czasie degustacji poznają jej smaki. Warsztaty będą odbywać się 29 i 30 kwietnia oraz 1 i 3 maja. Zajęcia zaplanowane są w godzinach 10.30 – 12.30 Miejsce: wejście główne do kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła, ul. Bernardyńska 5.
Lublin jest miastem, w którym łatwo spotkać legendę. Trzeba jej tylko poszukać… w zakamarkach, uliczkach, na placach… Wieczorny spacer jest idealną okazją, by posłuchać opowieści m.in. o pewnej rybie, która dała początek nazwie naszego miasta i o dzielnej kozie, o której dziś już mało kto pamięta. Może uda się zobaczyć starą, drewnianą skrzynię ukrytą w klasztornych zakamarkach, o której krążą tajemnicze opowieści… To wszystko w ramach lubelskich legend na dobranoc dla dzieci. Spacer poprowadzi autorka książki „Legendy Lublina dla dzieci”, którą będzie można kupić w promocyjnej cenie. Terminy to: 29 kwietnia, 2 i 6 maja. Godziny: 17.00 – 18.30 Miejsce zbiórki: Plac po Farze (w przypadku opadów deszczu Brama Grodzka).
Pojawiła się też opcja Baby Tour „Lublin 700 lat temu – wycieczki dla rodziców z niemowlętami” To spokojny spacer, przygotowany wprawdzie dla dorosłych uczestników, ale tempem dostosowany do rodziców niosących swoje maluszki w chuście czy też pchających wózki. Jeśli w wycieczce będzie uczestniczyło także rodzeństwo najmłodszych, zostaną opowiedziane historie również dla nich. Taki spacer odbędzie się 30 kwietnia od 11.30 do 13.00. Drugi termin to 7 maja w godzinach 13.00 – 14.30 Miejsce zbiórki: Plac po Farze.

Oryginalnie…

Atlas Travel zaprasza do zwiedzania miasta elektrycznymi busikami. Podczas przejazdu uczestnicy w wygodny sposób poznają miasto i jego historię. Zwiedzanie uatrakcyjniają dodatkowe komentarze na żywo przez mikrofon. W ten sposób można spojrzeć na nasze miasto z nieco innej perspektywy. Uczestnicy mają do wyboru 10 tras, m.in. „Lublin City-Tour: Śródmieście” Termin: 4 maja, 15.00 – 16.00, „Lublin City-Tour – Lublin wielokulturowy” Termin: 4 maja 11.00 – 12.00, 13.00 – 14.00 „Lublin City-Tour: Najstarsze lubelskie pomniki – do 1918 roku.” Termin: 4 maja, 9.00 – 10.00.
Teraz każdy może być kucharzem, więc odbędą się też warsztaty kulinarne dla dorosłych. Kasza… to ona królowała już wieki temu na lubelskich stołach i będzie również królową tegorocznych warsztatów kulinarnych – 700 lat lubelskiej kuchni. Pod okiem kucharza każdy uczestnik zgłębi receptury i tajniki przygotowywania regionalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. Szczegóły aktualnego menu na stronie www.krajka-lublin.pl Warsztaty będą mieć miejsce 29 i 30 kwietnia oraz 1 i 3 maja. W godzinach 13.30 – 15.30. Zajęcia będą odbywać się w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ul. Królewskiej 15.
Natomiast 30 kwietnia w pubie „Dom Złotnika” ruszy kolejna edycja „Winyl za 5/10/15”. Od 10 rano do 21.00 wszyscy miłośnicy płyt winylowych znajdą coś dla siebie. Organizatorzy przygotowali ok. tysiąca takich artefaktów. Są to zarówno polskie, jak i zagraniczne wydania.
Wszystkie dotychczasowe tradycje majówkowe, wywróci do góry nogami Śledztwo w Archiwum Kryminalnym przy ul. Rynek 8. Jest rok 1936. „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?” Każdy, kto szuka wrażeń ma okazję wzięcia udziału w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiązywanie zagadek na czas to pomysł, który od niedawna spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowe informacje: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (od 2 do 5 osób). „Wydostawać się” z pokoju można od 28 kwietnia do maja godzinach: 12.00 – 13.00, 13.30 – 14.30, 15.00 – 16.00 i 16.30 – 17.30.
Dla amatorów sztuki i malarstwa przewidziano kilka ciekawych wystaw, które będą otwarte podczas majowego weekendu. Joanna Niećko

Po majówce studenckie harce

4 maja również lubelscy studenci będą mieli powody do świętowania. Tradycyjnie już na początku maja rozpoczną się Lubelskie dni Kultury Studenckiej. Jako pierwszy, właśnie zaraz po majówce, bo 4 maja swoje imprezy rozpocznie Uniwersytet Medyczny. Podczas tegorocznych Medykaliów wystąpią takie kapele jak np. Domowe Melodie, Tabu, Strachy Na Lachy, Peja, itp.