Lubliner Festival tuż tuż

Już w tym tygodniu Festiwal Kultury Żydowskiej „Lubliner Festival” – projekt, którego celem jest wypełnienie pustki po dawnej dzielnicy żydowskiej w naszym mieście. Muzyka, spektakle, spotkania i działania edukacyjne mają mówić o kulturze tej nacji nieodłącznie związanej z Lublinem od wieków. Centrum Kultury w Lublinie i warszawska Fundacja Ner Tamid zapraszają na te wydarzenia od 8 do 13 września 2020.


Zaplanowano je w przestrzeniach świadkujących historii Żydów na terenie Lublina oraz w miejscach tych, które dawne dzieje splatają ze współczesnością. Taki jest m.in. gmach dawnej uczelni rabinackiej Jeszywas Chachmej, która w tym roku obchodzi swoje 90-lecie.

W trakcie sześciu dni festiwalu będzie można wiele doznać w warstwie muzyczno-teatralnej.

– Znajdziemy tu różnorodność motywów i nurtów: od pieśni chasydzkich, poprzez śpiewaną lirykę, muzykę klezmerską i współczesne jazzowe aranżacje inspirowane twórczością Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich, aż po kabaret żydowski – zapewniają organizatorzy z CK.

– Tradycje imprez kulturalnych Lublina są ogromne. Dorzucamy naszą cegiełkę do tego dorobku. To pierwszy „Lubliner Festival” i zapewne nie ostatni – stwierdza Etel Szyc reprezentująca Ner Tamid.

Otwarcie festiwalu będzie wyjątkową okazją by wysłuchać śpiew światowej sławy kantora Yoni Rose. Wśród zaproszonych artystów usłyszymy także m.in. zespoły Milo Ensemble, Kroke czy trio Roth/Zimpel/Zemler. Zaprezentują się ponadto aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie ze swym spektaklem muzycznym.

Program wydarzeń wzbogacają warsztaty, spotkania tematyczne i spacery w formule on-line i na żywo – detale na www.lublinerfestival.pl. Wszystko to z pamięcią o przeszłości kultury żydowskiej i jej znaczeniu dla Lublina.

W programie festiwalu

Uroczyste otwarcie Lubliner Festival nastąpi we wtorek 8.09 o godz.19 w Jeszywas Chachmej Lublin (ul. Lubartowska 85), gdzie z koncertem „B’shofar Gadol” wystąpi kantor Yoni Rose.

W środę 9.09 od rana na witrynie Festivalu i portalu Facebook w trybie on-line: najpierw „Smaki i zapachy kuchni żydowskiej”: tradycje i potrawy szabatu; słodkie święta Rosz Haszana – warsztaty kulinarne. Później „Atlas dźwięków” – dźwiękowa podróż Ludomira Franczaka do żydowskiego Lublina z muzyką Marcina Dymitera.

Tamże, od godz. 17 „Lublin. Pamięć Miejsca”: wirtualne zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN na wymienionych witrynach oraz na profilu Facebook Teatru NN.

A w tzw. realu o godz. 19 na placu Po Farze: „Szalom Lublin” – koncert z udziałem Alony Szostak, Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera i zespołu Berberys. Tutaj też o godz. 20.30 „Podróż Dookoła Mózgu” – koncert zespołu Milo Ensemble.

10.09 od rana w muzeum na Majdanku: „Pamiętamy” – ceremonia upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. To uroczystość zamknięta dla Lublinerów z udziałem Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski.

O godz. 17 w gmachu Jesziwy: „Zapytaj rabina” – spotkanie z Michaelem Schudrichem. O godz. 18 w sali głównej Centrum Kultury w Lublinie: „Dziś wieczorem Lola Blau” – spektakl muzyczny Teatru Żydowskiego im. Estery, Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

O godz. 19 na placu Po Farze: „The Best Of Kroke” – koncert zespołu Kroke, a po nim o 20.30 „Widzący z Lublina” – koncert zespołu Symchy Kellera.

Od godz. 20 w trybie on-line „Brama Talks” – webinar w języku angielskim Bramy Grodzkiej – Teatr NN na witrynie: lublinerfestival.pl oraz profilach: Facebook Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie i Facebook Bramy Grodzkiej.

Festiwalowy weekend

11.09 o godz. 12 w sali widowiskowej Centrum Kultury: „Szklane negatywy” – pokaz filmu dokumentalnego oraz spotkanie z reżyserem Janem Borowcem. O godz. 16 online: „Sensacje w lubelskiej prasie w języku jidysz” – spotkanie z Adamem Kopciowskim, szefem Zakładu Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS. Adresy sieciowe jak wyżej.

O godz. 19 w wirydarzu Centrum Kultury: koncert jazzowy Alexa Rotha, Wacława Zimpela i Huberta Zemlera – wydarzenie we współpracy z FestivALT.

Sobota 12.09 przyniesie recital Alony Szostak „Z nadzieją przez życie” o godz. 17 w sali Centrum Kultury. Zaś o 20.30 w gmachu Jesziwy spotkanie muzyczne z Symchą Kellerem w chasydzkiej celebracji zakończenia szabatu „Hawdala i Melawe Malka”.

Niedziela 13.09 zakończy Festiwal Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival. O godz. 11 będzie możliwe grupowe zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego przy ul. Kalinowszczyzna z przewodnikiem (dr hab. Andrzej Trzciński). O godz. 12 „Spacer po żydowskim Lublinie” z przewodniczką (Joanna Krauze) zacznie się na tymże cmentarzu żydowskim.

Od godz. 18 w Centrum Kultury będzie trwać panel dyskusyjny „Nasz żydowski Lublin”. Wezmą w nim udział: Symcha Keller, dr hab. Adam Kopciowski oraz Piotr Nazaruk.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, lecz ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność przyjścia. Wszystkie punkty programu są objęte reżimem sanitarnym.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here