Lublinianie zobaczą jako pierwsi

Lubelska starówka w filmie zagrała powojenny Słupsk

3 marca w Lublinie odbędzie się premiera filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. W kinie Cinema City Plaza pojawią się znani aktorzy: Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski i Mateusz Więcławek.


Film opowiada o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników. Zdjęcia kręcono w Lublinie, który zagrał między innymi powojenny Słupsk oraz Rzym.

Filmowcy pracowali w lubelskiej archikatedrze, Muzeum Wsi Lubelskiej i na uliczkach Starego Miasta (Ku Farze, Archidiakońska, Złota, Dominikańska, Niecała). Film, zrealizowany przy wsparciu Lubelskiego Funduszu Filmowego, będzie można zobaczyć w kinach już od 13 marca. (EM.K.)

Lubelski Fundusz Filmowy istnieje już od ponad dziesięciu lat. Do tej pory dzięki niemu powstało 30 produkcji, które wsparł kwotą ponad 4 milionów złotych. Połowę tych pieniędzy filmowcy zostawili w Lublinie.

W castingach, które organizował LFF, uczestniczyło około 10 tysięcy mieszkańców Lublina, a w filmach zagrało ponad tysiąc lubelskich statystów i aktorów. W Lublinie powstały zdjęcia m.in. do filmów: „Volta” Juliusza Machulskiego, „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, „Panie Dulskie” Filipa Bajona a także seriali TVP „Wszystko przed nami” i „Wojenne dziewczyny.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here