Ludowcy mówią „nie”!

W sobotę w Lublinie działacze PSL powołali Ruch Obrony Polskiej Samorządności. Pod deklaracją ROPS, sprzeciwiającą się proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość dwukadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz powstaniu wielkiej aglomeracji warszawskiej, podpisało się kilkuset samorządowców spod znaku PSL.
Ludowcy nazywają zapowiadane przez PiS zmiany w ordynacji samorządowej, wprowadzające już w wyborach w 2018 roku zakaz kandydowania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast sprawujących swój urząd przez dwie ostatnie kadencje, zamachem na samorządność. Krytykują również zgłoszony przez PiS projekt ustawy o powołaniu aglomeracji warszawskiej zakładającej włączenie w granice administracyjne Warszawy ponad trzydziestu okalających ją gmin.
– Chcemy bronić prawa obywateli do swobodnego dokonywania wyborów gospodarzy w swoich gminach i miastach, nie będących ograniczonym poprzez złe pomysły wprowadzania dwukadencyjności – mówi europoseł Krzysztof Hetman, lider lubelskiego PSL, zachęcając samorządowców wszystkich opcji sprzeciwiających się jego zdaniem złym zmianom do przystąpienia do Ruchu Obrony Polskiej Samorządności.
Hetman krytykował też złożony przez posłów PiS, do laski marszałkowskiej, bez żadnych konsultacji społecznych, projekt ustawy warszawskiej, rozszerzających granice stolicy o sąsiednie gminy. Zdaniem europosła jest to początek tworzenia kolejnych aglomeracji tylko po to, by przejąć w nich władzę. – Po Warszawie może przyjść powiększenie Lublina o Konopnicę, Jastków, Głusk, czy Niemce po to by obsadzić urząd prezydenta Lublina, czego PiS nie jest w stanie dokonać w uczciwych wyborach – wieścił szef PSL.
Założyciele ROPS zapowiedzieli, że będą tworzyć struktury Ruchu we wszystkich powiatach.
(rev)