Luz limitowany

Od ubiegłego piątku, po siedmiu miesiącach przerwy, znów możemy pójść do restauracji, na siłownię, basen, czy do klubu fitness. Od dziś wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. Jeśli nic się nie zmieni, w tym tygodniu możemy spodziewać się ogłoszenia przez rząd kolejnych poluzowań – w grę wchodzi otwarcie sal zabaw, powrót plenerowych koncertów muzycznych i zwiększenie limitu uczestników wesel. Oczywiście wszystko, tak jak dotychczas, z zachowaniem limitu uczestników i reżimu sanitarnego.


W ubiegłym tygodniu średnia liczba dziennych zakażeń spadła poniżej tysiąca, pacjentów covidowych w szpitalach spadła do 5 tysięcy, a pod respiratorami do 700. Od weekendu weszły więc w życie kolejne poluzowania – zwiększenie maksymalnej liczby uczestników zgromadzeń publicznych i imprez plenerowych do 50, a imprez organizowanych w domach do 25. Otworzyły się bary, kawiarnie i restauracje z zachowaniem max. 50 proc. obłożenia lokalu i zastrzeżeniem, że zajęty może być co drugi stolik, a odległość między nimi wynosi co najmniej 1,5 metra. W lokalach można organizować imprezy do 50 osób (w przypadku wesel w limit nie są wliczane osoby zaszczepione).

Od piątku ponowie ogólnodostępne są: siłownie, kluby fitness, solaria (z limitem 1 os. na 15 mkw), baseny, aquaparki i obiekty sportowe pod dachem, przy zachowaniu max. 50 proc. obłożenia obiektu oraz zajętego góra, co drugiego miejsca na widowni. Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi, limit podniesiono do 250 osób.

Wszystkie obecne poluzowania, zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów, obowiązują do 5 czerwca, ale po tym terminie możemy spodziewać się zniesienia kolejnych obostrzeń – wznowienia koncertów muzycznych na świeżym powietrzu (z ograniczeniem liczby publiczności), otwarcia sal zabaw i klubów tanecznych, które wciąż pozostają zamknięte, zwiększenia limitu osób na weselach, a także dopuszczenia organizacji targów, wystaw, kongresów i konferencji, które teraz mogą odbywać się tylko online.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że ciągła poprawa sytuacji epidemicznej i możliwość powracania do normalności, to zasługa szczepionki przeciwko Covid-19. Przynajmniej jedną dawką zaszczepiło się już 13,5 mln Polaków, a w pełni zaszczepionych jest ponad 6,78 mln. Szybko zbliżamy się do wyczerpania limitu chętnych, bo połowa naszych rodaków wciąż szczepić się nie chce. Może przekona ich startująca od lipca Narodowa Loteria Szczepionkowa, w której wygrać będzie można 1 mln zł, czy samochód hybrydowy.

W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków dopuściła szczepienie preparatem Pfizer/BioNTech 12-15-latków. Ministerstwo Zdrowia planuje rozpoczęcie szczepień tej grupy wiekowej już w wakacje. RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 871 950 (o 6 328), zgonów do 73 750 (o 810), wyleczonych do 2 638 222 (o 13,5 tys.), a wykonanych szczepień do 19 807 955 (o 1 941 369). W woj. lubelskim przybyło 390 zakażonych (od początku 126 203), a 35 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 369). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 776, w W. Brytanii – 3 240, Niemczech – 4 522, Włoszech – 3 348, Francji – 10 675. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 170 mln. Ponad 3,53 mln osób z Covid-19 zmarło, a 107,17 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 30 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here