„Machina…” porwała widzów

To była prawdziwa teatralna uczta. Już po raz kolejny za sprawą „Machiny teatralnej” plac Konstytucji 3 maja w Świdniku stał się wielką teatralną sceną. Na mieszkańców czekały nie tylko widowiska, ale również możliwość poznania kulis pracy nad dziełem scenicznym.


„Machina teatralna”, czyli Spotkania Teatrów Ulicznych, to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz artystycznych wydarzeń Świdnika. Za jej sprawą w lipcu, do naszego miasta zjeżdżają teatry uliczne z różnych stron Polski i prezentują widzom swoje spektakle. Impreza odbyła się już po raz dwunasty. W tym roku przed świdnicką publicznością prezentował się Teatr „Scena Kalejdoskop” z Krakowa z widowiskiem „Eunika w krainie cyrku” oraz Teatr „Ósmego Dnia” z Poznania w spektaklu „Summit 2.0”. Mogliśmy również zobaczyć spektakle Teatru „Fuzja” z Poznania – „Elemer – słoń w kratkę” oraz „Blackout”. Na ulicznej scenie prezentowali się także „Pasjonaci” z ŚDS PSONI Koło w Świdniku z przedstawieniem „Taniec Christine”.
Organizatorzy „Machiny…” zadbali o to, by widzowie mogli nie tylko podziwiać profesjonalnych aktorów, ale również z nimi współpracować. Spotkania Teatrów Ulicznych poprzedziły warsztaty, podczas których mieszkańcy Świdnika – ci młodsi i ci starsi – mogli zobaczyć, jak „od kuchni” wygląda praca reżysera, aktora, scenografa, a także poznać techniki teatralne związane z formą teatru ulicznego, takie jak pantomima czy cyrk. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych świdniczan. Na organizację imprezy Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku otrzymał 64 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury. (w)