Magiczne podwórko przy Królewskiej 3

Przy kamienicy przy Królewskiej 3 w Lublinie jest podwórze, gdzie w każdy letni weekendowy wieczór od godz. 21 można wygodnie rozłożyć się w leżaku i delektować dokonaniami kinematografii. Tak było w miniony piątek i sobotę 21 i 22 czerwca, kiedy to został zainaugurowany V już sezon bezpłatnego kina letniego realizowany w ramach projektu „Kino w bramie – Królewska 3”.


Lublinianie i turyści mieli możliwość obejrzenia komedii z 1933 r. „Dwie Joasie” oraz filmu z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”, który odnosił się do dzieł Jana Matejki.

W piątek 28 czerwca o godz. 21 rozpocznie się projekcja filmu komediowego z 1933 r. „Jego ekscelencja subiekt”, natomiast w sobotę, 29 czerwca, również o godz. 21, zostanie wyświetlony kolejny film z cyklu „Historia w ożywionych obrazach” (będzie odnosił się do obrazów Jana Matejki).

W ramach cyklu historycznego przewidziano dwadzieścia filmów, których fabuła została oparta na wydarzeniach historycznych, namalowanych przez wybitnych polskich artystów malarzy, w tym Wojciecha Kossaka.

Wyświetlane będą również filmy fabularne, które pochodzą z zasobów Filmoteki Narodowej. Przewidziano projekcję filmów: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Najlepszy” oraz „Pełnia życia”.

Wakacyjne kino będzie funkcjonowało cały lipiec i sierpień.

Organizatorem V sezonu projektu „Kino w bramie – Królewska 3” jest Fundacja „Ruch Solidarności Rodzin”. Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Miasta Lublin i Fundacji PZU.

Odnotujmy, że Fundacja „Ruch Solidarności Rodzin”, powstała w 1992 r., a jednym z jej zadań jest inspirowanie inicjatyw społecznych. Jest istnienie jest ściśle związane z powołanym do istnienia w 1981 r. Społecznym Ruchem Samopomocowym „Solidarność Rodzin”, powstałym w Lublinie przy Zarządzie Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”.

Monika Skarżyńska