Magik skalpela operował z chełmskimi ortopedami

Światowej sławy włoski ortopeda prof. Allesandro Lelli, uznawany za najwybitniejszego specjalistę od rekonstrukcji kolan, przyjechał do chełmskiego szpitala na zaproszenie lekarzy z oddziału ortopedii. Kilku pacjentów miało wyjątkowe szczęście, bo pod jego okiem chełmscy ortopedzi przeprowadzili zabiegi plastyki stawu kolanowego, stosując najnowszą protezę attune. Prof. Lelli znany jest m.in. z tego, że uratował kolano reprezentanta Polski w piłce nożnej i czołowego piłkarza włoskiej ligi – Arkadiusza Milika.

Określenie „lokomotywa chełmskiego szpitala”, jakie ma oddział urazowo-ortopedyczny, nie wzięło się bez powodu. Chełmscy ortopedzi przeprowadzają niemal połowę wszystkich operacji, jakie wykonuje szpital we wszystkich swoich oddziałach. A dobra opinia o naszej ortopedii już dawno wyszła poza Chełm i województwo lubelskie. Oddział, a co za tym idzie pacjenci, mają też spore szczęście do współpracy ze światowej sławy specjalistami.

Jednym z nich jest właśnie pochodzący z Bolonii prof. Lelli – Włoch, który uchodzi w środowisku za „magika skalpela” i niemal cudotwórcę w plastyce i artroskopii stawu kolanowego. To on operował reprezentanta Polski Arkadiusza Milika, który na co dzień jest czołowym piłkarzem we włoskiej lidze. Szpital w Chełmie miał okazję, jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, stosować pod okiem Włocha najnowszą endoprotezę stawu kolanowego – attune.

– To nowa endoproteza, o jeszcze większych właściwościach fizjologicznych od protez stosowanych do tej pory i dająca większy zakres ruchu – mówi Mariusz Zwierzyński, kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego w chełmskim szpitalu. – Współtwórcą tej protezy jest właśnie prof. Lelli. Mieliśmy okazję odwiedzić go we Włoszech. Teraz przyjechał do nas.

Kilku pacjentów skorzystało na tym, że w zaplanowanych operacjach uczestniczył taki specjalista. A chełmscy ortopedzi mieli wyjątkową okazję szkolić się pod okiem prof. Lelli. Doktor podobno bardzo pochlebnie wypowiadał się o kolegach po fachu i chwalił ich za profesjonalną pracę. Nic dziwnego. Ortopedzi z Chełma sami też od dawna prowadzą szkolenia w protezoplastyce stawu biodrowego i kolanowego właśnie. Rocznie wykonują około 2500 operacji. (bf)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here