Magistrala wodociągowa gotowa

Tak wygląda dyspozytornia zmodernizowanej magistrali

Dobiegła końca modernizacja magistrali wodociągowej dostarczającej wodę do Świdnika. Prace kosztowały około 13 mln zł, z czego ponad 6 mln to pozyskane unijne wsparcie. Jak podkreśla Jerzy Irsak, prezes spółki Pegimek, ta inwestycja zapewni bezpieczne dostawy wody dla mieszkańców Świdnika na najbliższe kilkadziesiąt lat.


Zakończonej inwestycji poświęcona była konferencja prasowa, która w minionym tygodniu odbyła się w Pegimeku, a dokładnie w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.

Jak podkreślał burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson to w tej dziedzinie największy projekt, jaki został zrealizowany w województwo lubelskim. Jego koszt wyniósł prawie 13 mln zł, z czego ok. 6,5 mln zł to pozyskane środki zewnętrzne.

– Generalnie ten projekt modernizuje studnie głębinowe, które dostarczają wodę, ale zmodernizowany też został bardzo duży, bo liczący ponad 10 km, odcinek magistrali, która biegnie wokół Świdnika. Zmieniona została również konwencja zarządzania siecią. Wszystko jest zautomatyzowane i skomputeryzowane, co daje bezpieczne i stabilne dostarczanie wody, ale też zamyka tę magistralę wokół Świdnika i tworzy taki bezpieczny krąg. Daje to też możliwość dalszej rozbudowy i myślę, że jeżeli uda nam się pozyskać jeszcze pieniądze, to będziemy dalej modernizować tę magistralę – mówił burmistrz.

Realizacja projektu „Poprawa bezpieczeństwa dostawy wody i usprawnienia obsługi klientów w zakresie świadczonych usług wodno-kanalizacyjnych przez Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek” ruszyła wiosną ubiegłego roku i trwała około 15 miesięcy. Inwestycja zakładała m.in. wymianę ponad 10 kilometrów starych, żeliwnych lub stalowych rur, w których tworzyły się osady, na rury z polietylenu, których ten problem nie będzie już dotyczył i wymianę komór. Prace odbyły się metodą bezwykopową, wprowadzania nowej rury w stary rurociąg.

– To była operacja na otwartym sercu – mówił Jerzy Irsak, prezes spółki Pegimek. – Musieliśmy zapewnić ciągłą dostępność wody 40 tys. naszych mieszkańców. Wielki ukłon w kierunku wykonawcy i naszych pracowników, którzy nadzorowali te prace, bo wykonywane były głównie nocami. Ta inwestycja zapewni dostarczanie wody mieszkańcom Świdnika i okolicznych miejscowości na długie dziesięciolecia.

Wiceburmistrz Marcin Dmowski podkreślał, że nowa magistrala to korzyści nie tylko dla mieszkańców, ale i ekosystemu, bo dzięki tej inwestycji będzie mniej awarii i mniejsze straty wody. Przypomniał również, że obecnie miejska spółka prowadzi kolejny ważny projekt, czyli płukanie miejskiej sieci.

– Warto też powiedzieć, że Świdnik korzysta ze studni głębinowych. Mamy czystą wodę, głębinową, źródlaną. Nie jest dobra dla pralek, bo ma dużo minerałów, ale dla ludzi jest zdrowa i można ją pić prosto z kranu. To przedsięwzięcie jeszcze polepszy jej jakość – dodawał W. Jakson.

Jednocześnie wraz z modernizacją magistrali wodociągowej przeprowadzono modernizację systemu informatycznego zarządzania, nadzoru wydobycia, uzdatniania i dystrybucji wody w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie i ułożony wzdłuż magistrali światłowód.

Nowy system pozwala na pełną bieżącą kontrolę i nadzór nad procesami wydobycia z ośmiu posiadanych studni głębinowych, poprzez jej uzdatnianie w razie potrzeby, kończąc na jej dystrybucji do miejskiej sieci. System pozwala również na ciągłą rejestrację parametrów technicznych urządzeń i jakości wody. Dodatkowo spółka wdrożyła również elektroniczny system powiadamiania klientów. Za pośrednictwem smsów lub e-maili świdniczanie mogą otrzymywać informację np. o rachunkach, awariach czy planowanych przerwach w dostawie wody. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here