Maglowanie gimnazjalistów

W ubiegłym tygodniu uczniowie wszystkich gimnazjów w Polsce zdawali egzamin. W Chełmie do testu przystąpiło prawie 600 trzecioklasistów. Przez 3 dni zmagali się z zadaniami sprawdzającymi wiedzę.


Egzamin gimnazjalny to pierwszy tak poważny sprawdzian wiedzy dla młodych ludzi. Od niego zależy, do jakich szkół średnich się dostaną i jaki kierunek kształcenia wybiorą. Dla wielu uczniów testy wiązały się z dużym stresem, ale pytani o to, odpowiadali, że poradzili sobie z nim bez problemu. – Nerwy były, ale poradziłam sobie. Najgorsze były pytania z chemii, ale myślę, że napisałam i tak całkiem nie źle – mówi Klaudia Bojkowska uczennica ZSO nr 8 w Chełmie.
Egzamin odbywał się od 19 do 21 kwietnia. W środę gimnazjaliści przystąpili do części humanistycznej, podzielonej na dwie części. Najpierw odpowiadali na pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po godzinnej przerwie z języka polskiego. W tym roku do napisania była rozprawka na temat: „Czy marzenia mają moc sprawczą?” Wielu z nich teraz pewnie marzy o dobrym wyniku z egzaminu, zwłaszcza, że już następnego dnia musieli napisać część matematyczno-przyrodniczą. Pierwszy test uczniowie pisali z biologii, chemii, fizyki i geografii. Później, jeszcze tego samego dnia, musieli zmagać się z zadaniami matematycznymi. Piątek należał do języków obcych. Większość zdających wybrała język angielski na poziomie podstawowym, ale do zdawania poziomu rozszerzonego też nie brakowało chętnych. Jeśli ktoś nie mógł przystąpić do testów w terminie, to ma jeszcze możliwość zrobić to w czerwcu. Oficjalne wyniki 23 czerwca. (sr)