Mają pomysł na dworek

Rewitalizacja zabytkowego dworu w Siennicy Różanej jeszcze się nie zakończyła, ale władze gminy już szukają pomysłów na jego zagospodarowanie. Jedną z koncepcji jest utworzenie w nim muzeum sztuki współczesnej, tzw. „Dworu sztuki”, które mogłoby powstać dzięki wsparciu wybitnego artysty z Krakowa, ale związanego z ziemią siennicką, prof. Janusza „Jutrzenki” Trzebiatowskiego.

Przez lata dwór z przełomu XVIII i XIX wieku systematycznie popadał w ruinę.

– Po wielu staraniach udało nam się jednak pozyskać z Unii Europejskiej pieniądze na rewitalizację obiektu i niewielkiej części przylegającego do niego parku. W przyszłości chcemy na nowo zagospodarować resztę terenu, ale już teraz rozpoczynamy konkretne rozmowy o zagospodarowaniu samego dworu. Profesor Janusz Trzebiatowski ma nie tylko wiedzę, doświadczenie i kontakty, ale także ogromny dorobek artystyczny, który możemy wykorzystać. Postaramy się również uwzględnić nasze lokalne dziedzictwo kulturowe, w tym osób, które mają zasługi dla rozwoju naszej małej ojczyzny – powiedział Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt Siennicy Różanej Leszek Proskura.

W środę, 17 marca, pomysłodawca „Dworu sztuki” przedstawił swoją wizję na spotkaniu z radnymi gminy Siennica Różana. Przypomnijmy. Janusz „Jutrzenka” Trzebiatowski to wybitny malarz, rzeźbiarz i poeta. Jest związany z regionem od ponad 40 lat, gdy prowadził międzynarodowe warsztaty twórcze. W 2008 r. odebrał statuetkę „Zasłużony dla Gminy Siennica Różana” i tytuł „Honorowego Mieszkańca Gminy”.

Swoją koncepcję zagospodarowania dworu chce oprzeć na trzech filarach – poezji, muzyce i własnym dorobku. Jego zdaniem w Siennicy Różanej można również promować dzieła polskich noblistów, wybitnych kompozytorów i innych artystów, tworzących sztukę przez duże „S”. Profesor Trzebiatowski deklaruje, że podaruje społeczeństwu ziemi siennickiej znaczną część swoich prac, które były podziwiane w różnych częściach świata.

To głównie obrazy, rzeźby i około 100 form medalierskich. – Startujemy z wysokiego pułapu, by wejść na jeszcze wyższy. Jeśli ten pomysł uda się zrealizować, możemy udowodnić, że wielką sztukę można pokazać w małym ośrodku, co udawało się już robić, na przykład Francuzom, ale w Polsce czegoś takiego jeszcze nie było – uważa prof. Janusz Trzebiatowski.

Artysta ma już swoje muzeum w rodzinnych Chojnicach na Pomorzu, gdzie można podziwiać ponad 500 jego dzieł. Jego dorobek artystyczny jest jednak na tyle bogaty, że do Siennicy Różanej mógłby przekazać tyle eksponatów, ile tylko pomieści „Dwór sztuki”. – Służę sobą, swoją wiedzą i dorobkiem materialnym, bo to jest również moja ziemia i mój obowiązek jej służyć – mówił podczas środowego spotkania z radnymi prof. Trzebiatowski. Wójt Leszek Proskura przyznaje, że realizacja tego pomysłu jest ryzykowna, ale korzyści, głównie promocyjne, mogą być nie do przecenienia.

– W takich nowatorskich rozwiązaniach mamy już pewne doświadczenie, ponieważ to u nas powstał unikatowy w skali kraju gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku, który obecnie ma około stu słuchaczy i cały czas się rozwija – podkreśla wójt Proskura. Poza tym utworzenie „Dworu sztuki” byłoby uzupełnieniem szerszej wizji rozwoju gminy w zakresie kultury i turystyki. Miejscowy samorząd planuje m.in. turystyczne zagospodarowanie zbiornika retencyjnego i jego otoczenia oraz dalszą rewitalizację parku dworskiego.

Gmina chce się zająć na przykład znajdującym się tutaj amfiteatrem, który po zakończeniu obecnych robót nie będzie komponować się z nowym otoczeniem. Poza tym w okolicy dworu biegnie ważny szlak rowerowy, który razem z innymi atrakcjami może być skutecznym magnesem na przyciągnięcie turystów, nie tylko miłośników dwóch kółek. – Na rewitalizację i na realizację nowych pomysłów będziemy szukać pieniędzy w źródłach zewnętrznych. Już wiemy, że niebawem za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw Plus” będziemy mogli pozyskać pieniądze na ewentualne wyposażenie „Dworu sztuki” – dodaje Proskura.

Środowe spotkanie z radnymi rozpoczęło cykl konsultacji, które były kontynuowane w ubiegłym tygodniu. W piątek, 19 marca, o zagospodarowaniu zabytkowego obiektu wójt Proskura rozmawiał z sołtysami. Swoje zdanie będą mogli wyrazić także inni mieszkańcy, ostateczne decyzje mają być podjęte przez radę gminy Siennica Różana do końca maja, a sam dwór po rewitalizacji powinien być gotowy po wakacjach. (i)

1 KOMENTARZ

  1. Po pierwsze Janusz Trzebiatowski nie jest żadnym profesorem, dlaczego redakcja publikuje takie bzdury nie sprawdzając tego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here