Majowe liczenie rowerzystów

Po raz kolejny Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów przeprowadzi badania natężenia ruchu rowerowego w mieście. Ich wyniki pozwolą zobaczyć, gdzie w Świdniku powinny powstawać drogi rowerowe i inne udogodnienia dla cyklistów.
Badania odbędą się przynajmniej w czternastu punktach miasta i będą przeprowadzone w dniach 23, 24, 25, 30 i 31 maja oraz 1 czerwca w godzinach 6.30-8.30 i 15-17. Ich wyniki mają dać wskazówki, jak uczynić Świdnika miastem jeszcze bardziej przyjaznym dla rowerzystów
– W tym roku badania odbywają się już po raz piąty – mówi Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów. – Na ich podstawie składane są propozycje rozwoju infrastruktury rowerowej w Świdniku. Dzięki analizie wiemy, gdzie powinny powstawać drogi dla rowerów oraz inne udogodnienia dla rowerzystów. Dzięki temu opracowaliśmy koncepcję rozwoju dróg rowerowych na terenie Świdnika i dzięki tym obserwacjom wiemy, gdzie nie robić dróg dla rowerów. Ci, którzy chcą, mogą z efektów tej pracy korzystać.
Z badań Stowarzyszenia chcą skorzystać np. studenci UMCS, którzy mają zamiar przygotować publikację naukową dotyczącą badań natężenia ruchu rowerowego. Jak mówią członkowie Stowarzyszenie, to nobilitacja, że uczelnia przygląda się jego pracy i chce korzystać z jego badań.
Z analiz przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika m.in., że na 5792 rowerzystów poruszających się po mieście przypadło tylko 68 rowerów miejskich, co daje 1,2 proc. Liczba ta w porównaniu z Lublinem, gdzie ten wskaźnik to 7,7 proc., pokazuje, iż w Świdniku wypożyczanie rowerów nie jest aż tak popularne.
Jak dodaje M. Lubaś, dzięki badaniom i analizie ruchu rowerowego miasta udało się m.in. rozbudować system roweru miejskiego, ustawić wiaty rowerowe pod wszystkimi szkołami, wymalować pasy rowerowe na al. Lotników Polskich, powstała pierwsza asfaltowa droga dla rowerów na al. Lotników Polskich (odcinek od ronda Świdnicki Lipiec 80, do ronda Jana Pawła II) i pasy rowerowe na al. Lotników Polskich od ronda Jana Pawła II w kierunku serwisówki ZS nr 2 ma być połączony z drogą rowerową na u. Wyszyńskiego. W tym roku powstaną pasy rowerowe na ul. Kosynierów, droga dla rowerów od ul. Głogowej do ul. Akacjowej i od ul. Wyszyńskiego do 3 Maja (wzdłuż Spółdzielczej). (w)