Majówka po świdnicku

Koncerty, pokazy taneczne, wspólny polonez na placu Konstytucji 3 maja i parada rowerowa – m.in. takie atrakcje na długi majowy weekend zaplanowało miasto i Miejski Ośrodek Kultury.


Długi majowy weekend tuż tuż. W tym roku wolne dni wypadają wyjątkowo korzystnie zwłaszcza dla tych, którzy nie pracują w weekendy. Wystarczyło wziąć urlop na wtorek, 2 maja, by zyskać 5 dni wolnego, albo na trzy dni (2, 4 i 5 maja) i mieć wolne przez ponad tydzień. 2 maja nie warto planować załatwiania urzędowych spraw. Wszyscy pracownicy Urzędu Miasta Świdnik wypiszą sobie na ten dzień urlop. W Starostwie Powiatowym najpewniej będzie tak samo.
Aby umilić mieszkańcom majową labę, miasto zaplanowało kilka wydarzeń.
1 maja w Świdniku będzie odbywał się VI Festiwal Miast Partnerskich. Miasto odwiedzi delegacja ze Śremu w województwie wielkopolskim. W programie m.in. degustacja regionalnych potraw, koncert bluesowego zespołu „Korek” i pokazy taneczne grupy „Etna”. Świdnik reprezentować będą m.in. Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, zespoły muzyczne MOK oraz wokaliści zespołu „Fabryka pomarańczy”. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Impreza odbędzie się w muszli koncertowej Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Początek od godz. 15.
2 maja, w Dzień Flagi Państwowej, w MCUS odbędzie się I Przegląd Zespołów Tanecznych „Roztańczony biało-czerwony Świdnik”. Aby wziąć udział w imprezie, wystarczy odpowiedni, patriotyczny strój.
– W tym roku to właśnie tańcem chcemy uczcić Dzień Flagi Państwowej, zapraszając mieszkańców miasta na wielopokoleniowe, plenerowe spotkanie. Dzieci, młodzież oraz seniorzy tańczący w Świdniku, będą mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami przed szeroką publicznością – zachęcają organizatorzy.
Uczestnicy wydarzenia dostaną 20 minut na prezentację swoich tanecznych uzdolnień. Imprezę zainauguruje wspólne odtańczenie poloneza na pl. Konstytucji 3 Maja. Następnie uczestnicy przejdą do muszli koncertowej, Jak zaznaczają organizatorzy. przegląd nie jest konkursem. Nie chodzi w nim o rywalizację, ale wyłącznie o dobrą zabawę. Początek imprezy o godz. 15. Kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie MOK. W programie także animacje dla dzieci.
3 maja upłynie w Świdniku pod znakiem patriotycznej majówki. Oficjalne trzeciomajowe uroczystości rozpoczną się o godz. 9 na Placu Konstytucji 3 Maja. Natomiast od godz. 14 w muszli MCUS odbędzie się Przegląd Wiosennej Piosenki Patriotycznej. Na scenie będziemy mogli zobaczyć dzieci ze świdnickich szkół i przedszkoli (karty zgłoszenia dostępne na stronie MOK). Chwilę po godz. 16 rozpocznie się parada rowerowa, którą poprowadzi klub „Alfa”. Cykliści wyruszą spod fontanny i przejadą ulicami Niepodległości, Lotników Polskich, Racławicką i Wyszyńskiego. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w paradzie, powinni ubrać się w biało-czerwone stroje i w takie barwy przyozdobić swoje jednoślady. Zwieńczeniem patriotycznej majówki będzie koncert Helicopters Brass Orchestra nie tylko w patriotycznym repertuarem. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (w)