Majówka w Świdniku

Koncerty, wystawy, parada rowerowa, pokazy i warsztaty cyrkowe – m.in. takie atrakcje na długi majowy weekend zaplanował świdnicki ratusz i Miejski Ośrodek Kultury. Mieszkańcy muszą też pamiętać, że 2 maja nie załatwią żadnej sprawy w ratuszu, bo miejscy urzędnicy tego dnia mają wolne. Przerwy nie będą mieć pracownicy starostwa.

W tym roku majówka wypada wyjątkowo korzystnie zwłaszcza dla tych, którzy nie muszą pracować w weekendy. Wystarczyło wziąć trzy dni urlopu – 30 kwietnia, 2 i 4 maja, by mieć aż dziewięć dni wolnego. Część z nas już dawno zaplanowała, co będzie robić w majówkę, a dla tych, którzy nie mają jeszcze planów albo nie mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop, kilka propozycji przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku.

Kulturalnie

1 maja MOK zaprasza do muszli koncertowej MCUS na kolejną, siódmą już, edycję Festiwalu Miast Partnerskich. W tym roku Świdnik odwiedzi delegacja z Radunia na Białorusi. Impreza rozpocznie się o godz. 15. Wystąpią ZTL Leszczyniacy (godz. 15.15), zespół „Przyjaciółka” (godz. 16), „Raduńskie Gwiazdki” (godz. 17), Studio Wokalne 24 (godz. 18.10) oraz świdnicka wokalistka Edyta Nigro z zespołem (Bartek Abramowicz,
Damian Chabros, Kacper Różański, Michał Dzirba). Początek koncertu godz. 19. Organizatorzy przewidzieli również pokazy rękodzieła i kuchni regionalnej oraz atrakcje dla najmłodszych.

Rozrywkowo

Z kolei 2 maja, w Dzień Flagi Państwowej, w muszli koncertowej MCUS odbędzie się widowisko estradowo-cyrkowe „Magia areny”. Początek godz. 14. Przewidziano też zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty, które poprowadzą artyści z Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Chętni będą mogli spróbować swoich sił m.in. w żonglerce, jeździe na motocyklu albo chodzeniu na szczudłach.. Na dzieci czekać będą też animacje przygotowane przez Strefę Historii.

Patriotycznie i rodzinnie

3 maja tradycyjnie uczcimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Świdniku tym razem wyjątkowo jednak nie na placu jej imienia, który jest w przebudowie, ale przed kościołem pw. NMP Matki Kościoła. Rozpoczęcie oficjalnych uroczystości zaplanowano na godz. 9.15, a o godz. 10 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Organizatorzy apelują, żeby w tym roku nie kupować kwiatów i wiązanek, które składane były pod pomnikiem Konstytucji 3 maja, tylko w zamian wesprzeć zorganizowaną tego dnia zbiórkę na organizację letniego wypoczynku dla polskich dzieci zza wschodniej granicy.

Z kolei o godz. 15 MOK zaprasza do muszli koncertowej Miejskiego Centrum Usług Socjalnych na rodzinny piknik. W programie występ chóru Arion w patriotycznym repertuarze, a ok. godz. 15.30 odbędzie się konkurs na najładniej udekorowany rower. Po nim wystartuje parada rowerowa, która przejedzie ulicami miasta. Zwieńczeniem majówki będzie koncert Helicopters Brass Orchestra (początek godz. 17). Przewidziano również atrakcje dla dzieci i wystawę zabytkowych motocykli zorganizowaną przez „Stowarzyszenie Miłośników Motocykli Dawnych Lubelska Grupa Weterańska „Partyzant” z Lublina. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ratusz ma wolne, starostwo pracuje

Jeśli w tym tygodniu planujesz załatwianie urzędowych spraw, zrób to w poniedziałek albo piątek. W środę, 2 maja, Urząd Miasta Świdnik będzie nieczynny.

– Zapraszamy w poniedziałek, 30 kwietnia, oraz piątek, 4 maja. Wtedy wydziały będą pracować normalnie – informuje Karoł Łukasik, rzecznik świdnickiego ratusza.

Za to Starostwo Powiatowe w Świdniku, choć nieco w uszczuplonym składzie, będzie 2 maja pracować. Jak zapewnia starosta Dariusz Kołodziejczyk, mieszkańcy nie powinni mieć w te dni problemów z załatwieniem najpilniejszych spraw. (w)