Majówka z Karpiem

Na terenie Dworku Starościńskiego w Krasnymstawie zorganizowano kolejną „Tradycyjną Majówkę z Karpiem”.

Organizatorami tegorocznej edycji imprezy byli: Krasnostawski Dom Kultury, Lokalna Grupa Działania Krasnystaw Plus oraz urząd miasta Krasnystaw. Wydarzenie poprowadzili Karolina Gołębiowska z KDK oraz Wojciech Hus z Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus. Impreza rozpoczęła się uroczystym wykonaniem poloneza. Na przedzie tanecznego korowodu szli: poseł Teresa Hałas, starosta Andrzej Leńczuk, burmistrz Robert Kościuk, dyrektor KDK Damian Kozyrski oraz prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcin Wojewoda.

W tańcu wzięli także udział przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy Krasnegostawu. Nad odpowiednim wykonaniem układu tanecznego czuwała instruktor Krystyna Kobylańska. Kolejnym punktem uroczystości był konkurs na najlepszą potrawę z karpia. Wzięło udział w nim 13 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu krasnostawskiego oraz spółdzielnia socjalna „Własne Kąty”. W tym roku najsmaczniejszą potrawą okazał się karp w galarecie przygotowany przez panie z KGW „Wszyscy Razem” z Równianek.

Po zakończeniu części konkursowej rozpoczął się blok koncertów. Na scenie zaprezentował się solista Cezary Bojankowski, a po nim kapele podwórkowe: „Swojacy” z Kraśnika, „Wygibusy” z Biłgoraja i „Uroczysko” z Krasnegostawu. Gwiazdą wieczoru był zespół CzessBand prezentujący między innymi warszawski folklor. Oprócz wydarzeń mających miejsce na scenie, wszyscy chętni mieli okazję, aby sprawdzić swoją wiedzę historyczną, uczestnicząc w quizie przygotowanym przez Muzeum Regionalne w Krasnymstawie.

W jednym z namiotów swoje wyroby oferowali Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z Klubu Twórców Ludowych działających przy KDK. W zagrodzie edukacyjnej przygotowanej przez stajnię „Adrenalina” z Siennicy Nadolnej na milusińskich czekały zwierzęta. Dorośli mieli z kolei okazję aby spróbować kilku gatunków piw z browaru rzemieślniczego „Incognito” z Kraśniczyna. (k)