Majtki w saunie uwierają

Jedni bez odrobiny wątpliwości zostawiają odzież w szatni. Inni – wbrew panującym zasadom – przemycają stroje kąpielowe i obruszają się, gdy ktoś zwróci im uwagę. Strefa beztekstylna w saunarium Chełmskiego Parku Wodnego wzbudza kontrowersje. Daleko nam do Europy.
– Tak całkiem na golasa? – dziwią się co poniektórzy. Wraz z otwarciem Chełmskiego Parku Wodnego rozgorzała dyskusja na temat zasad korzystania z saun. Szczególnie obruszają się kobiety. – Do sauny nago! Kto to wymyślił? Ja nie czuję się wtedy swobodnie, a z tym właśnie kojarzy mi się sauna, z relaksem – skarży nam się jedna z pań.
Mirosław Czech, dyrektor Chełmskiego Parku Wodnego, wyjaśnia, że przede wszystkim chodzi o zdrowie saunowicza i możliwość maksymalnego wykorzystania warunków panujących w saunach. – W sytuacji, kiedy saunowicz będzie w stroju kąpielowym, zwykle wykonanym z tworzyw sztucznych, jego pobyt w saunie traci sens, wszyscy wdychają chemikalia unoszące się ze stroju w wysokiej temperaturze, a kąpiel parowa może nawet doprowadzić do oparzeń ciała – wyjaśnia dyrektor. – Nasi pracownicy informują o tym klientów. Nikt jednak nie przymusza do przebywania w saunie nago. Jeśli ktoś życzy sobie być w ręczniku lub tunice, wykonanych z naturalnych materiałów to proszę bardzo. Nie stawiamy przeszkód. Stanowczo jednak odradzamy wchodzenie w strojach kąpielowych, klapkach i biżuterii – mówi M. Czech.

Strona w powijakach

Być może nie byłoby dyskusji na temat zwyczajów w saunie, gdyby klienci chełmskiego aquaparku miel dostęp do regulaminu korzystania z saunarium, zanim się do niego wybiorą. To jednak niemożliwe, bo strona internetowa www.akwaparkchelm.pl zatrzymała się na etapie… budowy obiektu. Skąd zatem mieszkańcy, a także turyści, mają czerpać wiedzę o zwyczajach i atrakcjach w Chełmskim Parku Wodnym?
– Witryna www.akwaparkchelm.pl została utworzona jedynie na potrzeby inwestycji i tam informowaliśmy o jej przebiegu. Natomiast już niebawem gotowa będzie strona www.parkwodnychelm.pl, która będzie oficjalną stroną aquaparku – wyjaśnia Zbigniew Mazurek, prezes spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie.
Czy witryna promująca aquapark nie powinna ruszyć w momencie otwarcia obiektu? – Na to mogą sobie pozwolić firmy, które dysponują dużym budżetem. My jesteśmy małą spółką i nam się nie udało. Ale spokojnie. To kwestia dosłownie kilku dni, a strona ruszy – zapewnia prezes. (mg)