Makabra dla mam i niemowlaków

Rozpruwane piłą mechaniczną ciało, wiercenie kolan, wulgaryzmy i mnóstwo innych makabrycznych i nieprzyzwoitych scen. To repertuar w kinie „Zorza” przygotowany specjalnie dla mam i ich kilkumiesięcznych dzieci…

„Mamy kino dla MAMY” to cykl seansów, na które młode mamy mogą przyjść razem z małym dzieckiem, niemowlakiem. Projekt Chełmskiego Domu Kultury i Centrum Kultury Filmowej „Zorza” godny jest pochwały. W mieście nie ma tego typu kulturalnych ofert z myślą o młodych mamach, gdzie zapewnione będą akcesoria takie, jak: przewijaki, podgrzewacze do butelek, pampersy, kocyki czy poduszki.

Tak wyposażona jest sala CKF Zorza, która dodatkowo na seanse dla mam z dziećmi ma jeszcze odpowiednie oświetlenie i podwyższoną temperaturą. Oferta cieszy się uznaniem uczestniczek, ale dobór repertuaru na najbliższy seans filmowy może budzić zdziwienie. 13 marca br. w Zorzy w cyklu „Mamy kino dla MAMY” wyświetlane będą „Kobiety mafii 2”, film słynący z krwawej jatki, pełen nieprzyzwoitych scen i wulgaryzmów.

Na porządku dziennym jest tu zabijanie ludzi dla narządów, makabryczne sceny tortur typu wiercenie kolan, rozpruwanie ciała piłą mechaniczną i inne drastyczne porachunki gangsterów. Nawet jeśli kilkumiesięczne dziecko nie jest w stanie skupić uwagi na wielkim ekranie, to i tak projekcja tego typu w ich obecności wydaje się nie na miejscu. Ale organizatorzy takich rozterek nie mają. Wręcz przeciwnie – uważają, że są bezpodstawne.

– Wiemy, że malutkie dziecko wyklucza niemalże całkowicie mamę z życia kulturalnego – informują w ZKF Zorza. – Propozycja projekcji pod nazwą „Mamy kino dla MAMY”, skierowana jest do mam z małymi dziećmi. Wybieramy zatem bieżący film, najlepiej polski. Aby nie skupiać się na napisach, przygotowujemy odpowiednio salę kinową, tj. podnosimy lekko temperaturę, na sali jest lekkie światło, dźwięk niezbyt głośny. Przy współpracy z partnerami, przygotowujemy przydatne podczas projekcji maty, kocyki, przewijaki, pieluchy, oraz inne akcesoria.

Przygotowujemy również drobne upominki. Najbliższe spotkanie jest już szóstą projekcją w tym cyklu i podczas ostatnich spotkań wstępnie uzgadnialiśmy z mamami tytuł filmu na kolejną projekcję. Tak było i tym razem, jeżeli chodzi o film „Kobiety mafii 2”, który zaproponowaliśmy. Spotkał się on z akceptacją uczestniczek. Film jest dla mam a nie dla dzieci, gdyż dzieci, które są obecne na sali mają kilka miesięcy. Zatem wątpliwości dotyczące projekcji tego filmu w obecności dzieci są absolutnie nieuzasadnione. (mo)