Mała obwodnica bez świateł

Na skrzyżowaniu Al. NSZZ „Solidarność” z ul. Wyszyńskiego powstaje rondo

Budowa Al. NSZZ „Solidarność” idzie pełną parą. Świdniczanie są pod wrażeniem tempa i skali prac, zwłaszcza na skrzyżowaniu powstającej alei z ulicą Wyszyńskiego i pytają, czy na tym i innych skrzyżowaniach powstającej ulicy będzie sygnalizacja świetlna.


O budowie Al. NSZZ „Solidarność” w Świdniku mówiło się od lat. To ważna i potrzebna ulica, bo rozładuje ruch na Klonowej i Racławickiej, a dodatkowo „otworzy” pod budownictwo duży obszar gruntów w południowej części miasta, dotąd niewykorzystany właśnie ze względu na brak dojazdu.

Choć przygotowania związane z budową ulicy trwały od lat, dopiero przed rokiem udało się pozyskać potrzebne fundusze, (a te są niemałe), na inwestycję i z początkiem tego roku ruszyć z realizacją I etapu budowy, czyli odcinka od Al. Lotników Polskich do ul. Ks. Hryniewicza. Obecnie prace skoncentrowały się nad budowie skrzyżowania przyszłej alei z ulicą Wyszyńskiego i jak przyznają mieszkańcy, ich skala robi wrażenie. Przy okazji świdniczanie pytają, czy na tym i innych skrzyżowaniach powstającej alei planowane jest ustawienie sygnalizacji świetlnej.

– Póki co nie ma takich planów. W projekcie budowy na najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu, czyli tym z Wyszyńskiego, znalazło się rondo i tak też to realizujemy. Zobaczymy, jak spełni ono swoją rolę. Na pewno po otwarciu ulicy Kusocińskiego, ruch na tym skrzyżowaniu będzie mniejszy – mówią urzędnicy.

Budowa Al. NSZZ „Solidarność” w końcu mogła dojść do skutku dzięki pieniądzom pozyskanym przez ratusz z Funduszu Dróg Samorządowych. Przypomnijmy: dofinansowanie wyniosło 5 072 791 zł, natomiast umowa z wykonawcą (pruszkowskim STRABAG-iem) opiewa na niecałe 11 300 000 zł. Pierwszy etap budowy Al. NSZZ „Solidarność” ma być gotowy do 15 listopada br. i patrząc na tempo prac, termin nie wydaje się być zagrożony.

Jeśli chodzi o drugi etap, obejmujący budowę alei od ul. Hryniewicza do ronda z ul. Kusocińskiego, przygotowywany jest obecnie projekt (ma być gotowy jesienią). Władze miasta liczą, że na realizację drugiego etapu również dostaną dofinansowanie z FDS i cała Al. NSZZ „Solidarność” będzie gotowa przed końcem przyszłego roku. (w)