Mało ich?

Rekrutują ich już kolejny rok, ale to wciąż mało. Żołnierzy 24. Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie jest ponad pół tysiąca, ale potrzeba jeszcze 150. Dostaną dodatkowe punkty, jeśli zgłoszą się przez internet.

Rekrutacja do 24. Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie, wchodzącego w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, trwa od dwóch lat. Obecnie liczy on ponad 500 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, a potrzeba ich jeszcze około 150. Najbardziej poszukiwani są podoficerowie, m.in. kaprale.

Nabór wciąż trwa. Nie ma końcowej daty zgłoszeń. Wojsko otwarte jest na kandydatów spełniających wymagania formalne i nikogo nie odsyła z kwitkiem. Dotąd chętni, którzy chcieli zostać terytorialsami, zgłaszali się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chełmie. Tam dostawali potrzebne informacje, kwestionariusze oraz ankiety. Teraz wojskowi ułatwili im te formalności.

– Dotychczas osoby, które chciały służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej musiały w pierwszej kolejności zgłosić się do WKU, aby tam złożyć papierowy wniosek o powołanie do służby – kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna. Wystarczy skorzystać z ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl.

Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe” i dalej „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”. W ten sposób chętnych do służby w WOT nie ograniczają już godziny pracy urzędów. Sami mogą zdecydować, kiedy złożą wniosek. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie. W tym celu można skorzystać z tak zwanego profilu zaufanego. Osoby, które skorzystają z tej formy aplikacji będą mogły liczyć na dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. (mo)