Mało przesunięć funduszy europejskich na walkę z koronawirusem

Lubelszczyzna zajęła w Polsce 3. miejsce od końca w rankingu uwzględniającym przesunięcia funduszy europejskich na walkę z koronawirusem. Rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego tłumaczy, że te dane mogą nie być miarodajne, a Lubelszczyzna planuje kolejne relokacje.


Chodzi o „szacunkowe przesunięcia z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na walkę ze skutkami koronawirusa”. Grafika ilustrująca wspomniane przesunięcia jest dostępna w internecie. Uwzględniono w niej wszystkie województwa w Polsce, których jest 16. Lubelszczyzna zajęła 3. miejsce od końca, z „przesunięciem w wysokości 51 mln złotych”. Pieniądze przeznaczono na doposażenie szpitali w Chełmie, Lublinie, Zamościu i Puławach. Gorzej wypadły tylko województwa warmińsko-mazurskie (przesunięcie w wysokości 30 mln złotych) i dolnośląskie (przesunięcie w wysokości 42 mln złotych). Dane pochodzą sprzed kilku tygodni.

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego tłumaczy, że mogą nie być miarodajne. – Kwestia wielkości przesunięć nie oddaje w całości działań związanych ze zwalczaniem skutków epidemii, gdyż np. środki na pożyczki obrotowe szacowane na kwotę ponad 30 mln zł nie podlegały żadnym przesunięciom – tłumaczy. Dodaje, że „trudno mu odnieść się do mapy, gdyż nie wiadomo, czy inne województwa w swoich deklaracjach przesunięć odnosiły się tylko do pierwszych działań czy też przedstawiły dalsze plany”.

Chodzi o to, że pod koniec kwietnia wszedł w życie drugi pakiet antykryzysowy Unii Europejskiej. – Województwo lubelskie dokona dalszych realokacji, dzięki wejściu w życie II pakietu antykryzysowego, który dopuszcza większe możliwości w zakresie przesunięć – zapowiada R. Małecki. Pieniądze mają zostać przeznaczone na „dalsze finansowanie nowych instrumentów wsparcia wynagrodzeń przez Powiatowe i Miejskie Urzędy Pracy”.

Chodzi o walkę ze skutkami gospodarczymi, jakie spowodowała epidemia koronawirusa. – Prawdopodobnie dla części planowanych relokacji będziemy korzystać także z możliwości, jakie wprowadziła Komisja Europejska w ramach kolejnej nowelizacji (…) Chodzi o możliwość przesuwania środków pomiędzy Funduszami EFRR i EFS, co zapewni zaspokojenie najistotniejszych w obecnej sytuacji potrzeb – dodaje pan rzecznik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here