Maluchy będą się bawić w komforcie

Na blisko stu metrach na dzieci czekają kolorowe zabawki, pomoce umożliwiające ich rozwój, a nawet basen z kulkami. W miniony wtorek została otwarta filia powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Świdnicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej od lat ma problemy lokalowe. W jej głównej siedzibie na ul. Norwida nie udało się pomieścić wszystkich działów. Jeden z nich od dawna „tułał się” po różnych lokalizacjach. Filia zajmująca się wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka była już na ul. Kolejowej w jednym z baraków, w budynku dawnego Gimnazjum nr 2 i ostatnio w siedzibie I LO. Na szczęście to już koniec tego typu niedogodności.
W minionym tygodniu przedstawiciele władz poradni, powiatu i jednostek oświatowych otworzyli filię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na ul. Wyszyńskiego 14 w budynku PSS „Społem”. Dla działu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zarezerwowano w tej lokalizacji blisko 100 mkw. Kompleks składa się z dużej sali do terapii grupowej, mniejszej sali do zajęć indywidualnych, pokoju rozmów z rodzicami, poczekalni i ulubionego przez najmłodszych pomieszczenia, w którym jest basen z kulkami. Wszystkie pokoje są kolorowe, pełne zabawek i urządzeń do ćwiczeń.

– W tych salach będziemy prowadzili zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także ogólnorozwojowe dla przedszkolaków – mówił Dariusz Szałaj, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku. – Docelowo w tych pomieszczeniach będziemy także przeprowadzać diagnozę autyzmu, a od stycznia przyszłego roku planujemy wzbogacić naszą ofertę o zajęcia z integracji sensorycznej.
Szef poradni przyznaje, że już od miesięcy razem z władzami powiatu poszukiwał dogodnego miejsca dla tego działu.
– Rozpatrywaliśmy kilka lokalizacji, ale ta wydaje się nam najdogodniejsza. Jest w centrum, na parterze. Mam nadzieję, że te pomieszczenia zapewnią bezpieczeństwo i właściwą organizację naszych działań – mówił Dariusz Szałaj.
Z zajęć obejmujących wczesne wspomaganie rozwoju w tej chwili korzysta około setka dzieci ze Świdnika i z terenu powiatu.
– Przez wiele lat poradnia się tułała, niektórzy rodzice nie mogli do niej trafić. Teraz, dzięki wsparciu prezesa PSS „Społem” Antoniego Dejko, jest u siebie w czystych, wyremontowanych pomieszczeniach, tym bardziej, że dzieci z najróżniejszymi nieprawidłowościami jest coraz więcej – mówił Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.(kal)