Mamy trójwymiarowy obraz miasta

Trójwymiarowy model miasta jest dostępny pod adresem lublin3d.lublin.eu

Lublin jako drugie miasto w Polsce, ma swój model 3D. Ma on być wykorzystywany np. podczas konsultacji społecznych czy przy inwestycjach. Model jest dostępny pod adresem lublin3d.lublin.eu.


– Lublin jest drugim, po Poznaniu, miastem dysponującym własnym modelem 3D. Portal 3D stanie się narzędziem wspierającym nasze działania w procesie pozyskiwania bezpośrednich inwestycji, a także wzmocni przekaz kierowanej do inwestorów oferty gospodarczej – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Model jest dostępny pod adresem lublin3d.lublin.eu. Użytkownicy mają do wyboru kilka warstw, m.in. „budynki”, „planowanie przestrzenne” czy „widoki”. Na portalu można zobaczyć np. model Starego Miasta. Geoportal Lublin 3D ma umożliwić nie tylko cyfrowe przedstawienie aktualnego kształtu miasta, ale też ukazanie zmian na przestrzeni czasu.

Model 3D ma przynieść realne korzyści. – Daje nowe możliwości urbanistom, architektom i geodetom w analizach i opracowaniach tematycznych – czytamy w wystosowanej do mediów informacji prasowej. Model Lublina 3D ma być wykorzystywany np. w procesach inwestycyjnych oraz podczas konsultacji społecznych. – Dzięki temu proces projektowania nowej zabudowy będzie bardziej transparentny, a podmioty w niego zaangażowane uzyskają wiedzę na temat potencjalnego wpływu nowych budynków na bliższe i dalsze sąsiedztwo – czytamy w informacji.

Prezydent Krzysztof Żuk wyjaśnia, że tworząc model 3D, Lublin wpisuje się w coraz silniejszy na świecie trend zarządzania z wykorzystaniem takich narzędzi wizualizacyjnych. – Trójwymiarowy model, który powstał na potrzeby Lublina, jest kolejnym etapem budowania inteligentnego miasta – smart city – dodaje prezydent.

Trójwymiarowe modele od lat wykorzystują ważne europejskie miasta, np. Berlin, Rotterdam czy Helsinki. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here