Za mandat zapłacisz kartą

Koniec z wymigiwaniem się od płacenia mandatów. W radiowozach świdnickiej „drogówki” już są montowane pierwsze terminale płatnicze, a policjanci sukcesywnie przechodzą szkolenie z obsługi urządzeń.


Zgodnie z wrześniowym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w styczniu ruszył pilotażowy program systemu regulowania mandatów, przewidujący montaż terminali płatniczych w policyjnych radiowozach. Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie otrzymała 108 takich urządzeń do rozdysponowania we wszystkich jednostkach.
– Dostaliśmy trzy terminale. Obecnie trwa się ich montaż w radiowozach oraz szkolenie policjantów w zakresie obsługi urządzeń, a już od 1 lutego kierowcy będą mogli już skorzystać z tej formy opłacenia mandatu – mówi mł. asp. Elwira Domaradzka, rzecznik świdnickich policjantów.
Terminale w radiowozach mają być sporym ułatwieniem zarówno dla kierowców, jak i policjantów. Ci, którzy zostali ukarani za popełnione na drodze wykroczenie i zgodzili się z nałożoną karą, zaoszczędzą na czasie i nie będą musieli już ponosić dodatkowych kosztów, jak przy wykonywaniu przelewu czy płaceniu na poczcie. Wystarczy, że mają przy sobie kartę płatniczą lub mogą dokonać płatności telefonem.
Montaż urządzeń ma jednak przede wszystkim usprawnić pracę policji. Przepisy przewidują 3 rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Ten ostatni zarezerwowany jest dla cudzoziemców na stałe przebywających poza Polską, a złapanych na przewinieniu za kółkiem np. obywateli Ukrainy u nas nie brakuje. Jeżeli któryś nie będzie miał przy sobie wystarczającej ilości złotówek, bez problemu zapłaci kartą. (mp)