Maraton komiksów

Dokładnie miesiąc temu (19 sierpnia) kilkadziesiąt osób przez 24 godziny non stop tworzyło obrazkowe opowieści w Domu Słów w Lublinie podczas Maratonu Rysowania Komiksów.


– Takie maratony organizuje się już od kilkunastu lat na całym świecie. W 24 godziny należy przygotować 24 plansze komiksu, gdyż 24 strony komiksu jest standardem amerykańskim zeszytu komiksowego – wyjaśniał Maciej Pałka, organizator maratonu.
Była to już druga edycja tej wyjątkowej akcji w Lublinie. Wzięli w niej udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. To wyjątkowa okazja, aby poznać tajniki rysowania komiksów w praktyce. Praca razem z profesjonalnymi twórcami komiksów jest świetnym warsztatem. Techniki tworzenia były dowolne. Wśród nich znalazły się m.in.: rysunek, malarstwo, kolaż, techniki cyfrowe. Na zmęczonych czekał poczęstunek regeneracyjny. Oprócz tego odbywała się wystawa prac zaproszonych artystów i kiermasz ich publikacji. Do dyspozycji uczestników była także biblioteka komiksów.
Maraton to inicjatywa wymyślona przez Scotta McCloud’a. Jest on legendą świata komiksu i autorem popularnej w latach 90 książki „Zrozumieć komiks”. Ten amerykański rysownik oraz teoretyk, organizował maratony rysowania komiksu dla swoich znajomych Dziś akcja ma już wielu zwolenników na całym świecie. Joanna Niećko