Maraton Kresowy w Krasnymstawie

Maratony Kresowe zawitały do Krasnegostawu po raz pierwszy. Okazją był jubileusz 50-lecia Chmielaków – największego i najstarszego w Polsce Święta Chmielarzy i Piwowarów. W głównych wyścigach zwyciężyli Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok) i Monika Mazur (Ale Jazda Zamość).


Miasteczko wyścigu zlokalizowane było na boiskach treningowych MOSiR, które znajdują się na rozległych nadrzecznych łąkach nad Wieprzem i Żółkiewką. Krasnystaw pod względem geograficznym leży w regionie o nazwie Działy Grabowieckie na Wyżynie Lubelsko-Lwowskiej. Rzeźba terenu jest zróżnicowana. Powierzchnia jest wyjątkowo mocno pocięta przez doliny rzek, jary i wąwozy. Na krajobraz składają się tu pofałdowane wzgórza przykryte w większości polami lub plantacjami, między którymi strome i mocno wcięte zbocza dolin porasta las.

Jednym z większych obszarów leśnych w okolicy Krasnegostawu jest las Namule. To właśnie tam na zawodników czekały główne trudności i atrakcje w postaci serii solidnych podjazdów i zjazdów, w tym takich, które można określić mianem technicznych. Dodatkowy stopień trudności dołożyła aura. Intensywne deszcze, jakie spadły na Lubelszczyznę w dniach poprzedzających wyścig, spowodowały, że na wielu odcinkach trasy pojawiło się sporo błota. Także wyścigowy dzień rozpoczął się od mżawki. Część zawodników przestraszyła się pogody i zrezygnowała ze startu. Jednak później wyszło słońce.

W wyścigu głównym na dystansie Maraton najlepiej w tych warunkach poradził sobie utalentowany 19-latek z Białegostoku Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok). Znakomicie zaprezentowali się mieszkańcy Krasnegostawu. Adam Mandziak był drugi, zaś autor trasy Adam Chachaj piąty. Rozdzielili ich junior z Chełma Łukasz Mróz oraz Marek Bury z Biłgoraja.

Dla pań główny wyścig został rozegrany na dystansie Półmaraton. Pierwsze zwycięstwo w historii swoich startów w Maratonach Kresowych, ale bardzo przekonywujące, odniosła Monika Mazur z Zamościa. Pokonała rywalki z województwa podlaskiego. Na drugim miejscu finiszowała Katarzyna Salik (Augustów MTB TEAM), zaś na trzecim Białostoczanka Karolina Kłębokowska (Pie3cki Team). Rywalizację mężczyzn w Peleton CST Półmaratonie wygrał ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (MILSPORT Team). O pół minuty wyprzedził juniora z Suwałk Mikołaja Szeligę. Trzeci na mecie Wojciech Wójtowicz (Enea KS Energia Kozienice) miejsce na podium wywalczył w pierwszym starcie w Maratonach Kresowych. Najlepszym zawodnikiem z Lubelszczyzny w tym wyścigu był czwarty na mecie Paweł Semeniuk (GKK Peleton Okszów).

Maratony Kresowe są wyścigami dla wszystkich kategorii wiekowych. Jako pierwsze wystartowały dzieci w wieku przedszkolnym. W wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo tak naprawdę nie jest ważne miejsce na mecie. Dzięki sklepowi HurtowniaZabawek.pl każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę, aby pierwszy start w życiu kojarzył się przyjemnie.

Po przedszkolakach na trasę wyruszyły wyścigi: „ćwierćmaraton” FIT oraz Mini. Pierwszy jest dedykowany dla kategorii Młodzik i początkujących zawodników. Najszybciej trasę o długości szesnastu kilometrów pokonali Oskar Cimaszewski (UKS Wygoda Białystok) i Ewelina Gościńska (MTB Suwałki). W wyścigu Mini startują dzieci w wieku 7 – 12 lat. W Krasnymstawie najszybsi na trasie liczącej niemal osiem kilometrów byli Jakub Bącik (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) oraz Martyna Wolanin (AKK Chełm).

Współorganizatorem wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie. Głównymi sponsorami cyklu są: Województwo Podlaskie, Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 12 września w malowniczym Tykocinie. Pełne wyniki i więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here