Marsz dla życia i rodziny

W niedzielę, 10 czerwca, pod hasłem „Dziękuję, że żyję” ulicami Lublina przeszedł „Marsz dla życia i rodziny”.


W 2012 roku przyjęto Deklarację na rzecz życia i rodziny i wówczas przemaszerowano w 40 miastach. W ubiegłym roku takie marsze odbyły się już w ponad 140 miastach i mniejszych miejscowościach kraju. Inicjatorami pierwszego, lubelskiego marszu byli w 2013 r.: o. Andrzej Derdziuk OFM Cap i ks. Mieczysław Puzewicz. Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w tym roku na terenie Lubelszczyzny również w Puławach i w Chełmie. Ogólnopolskie hasło marszów brzmi: „Polska rodziną silna!” Podkreśla ono zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości o jczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury, edukacji, mediów i Kościoła. Lubelską imprezę zorganizowali w tym roku: Fundusz Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej i Centrum Jana Pawła II. Koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny.

Selfie dla życia

Tegoroczny przebieg wydarzenia miał w Lublinie nieco inny charakter niż w poprzednich latach. Rozpoczęła go Eucharystia o godz. 15.00 na placu przed kościołem akademickim KUL. O godz. 16 uczestnicy marszu wyruszyli z uniwersytetu w kierunku placu Zamkowego. O 17.15 rozpoczął się tam piknik rodzinny, w ramach, którego wystąpiła Majka Jeżowska. Poza koncertem było wiele atrakcji dla dzieci, a także odbyło się podsumowanie wielkiej akcji promującej życie „Selfie dla życia”. Każde wykonane od 10 maja i opublikowane na Facebooku lub wysłane mailem zdjęcie zasiliło złotówką specjalnie stworzony fundusz „ Dobrze, że żyjesz”, a jednocześnie współtworzyło wyjątkową mozaikę w kształcie serca, która została utworzona na placu Zamkowym w Lublinie w ostatnią niedzielę. Swoje zdjęcie opublikował w sieci metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a swoje selfie zamieścili m.in. także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski i poseł na Sejm Sylwester Tułajew (PiS). W czasie Marszu zbierano pieniądze na wyżej wymieniony fundusz „Dobrze, że żyjesz”, przeznaczony dla potrzebujących dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie oraz na dzieci niepełnosprawne.

Celem tego przedsięwzięcia, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność szanowania życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Upomnienie się o pomoc i ochronę dzieci w łonie matki, o których święty Jan Paweł II pisał w encyklice „Evangelium Vitae”, że tym, kto zostaje zabity jest słaba i zupełnie bezbronna istota ludzka u progu życia. O roli wartości rodzinnych świadczyło uczestnictwo w Marszu całych rodzin, do czego zachęcał zresztą abp Stanisław Budzik podkreślając, że udział w marszu to publiczny wyraz wdzięczności za dar życia i rodziny oraz manifestacja ludzi podzielających te same wartości.

Elżbieta Kasprzycka