Marszałek chwali Fajsławice

W czwartkowej (29 kwietnia) sesji rady gminy Fajsławice wziął udział członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed, który w imieniu marszałka chwalił władze gminy za sukcesy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Zdzisław Szwed podkreślił, że gmina Fajsławice jest jedną z czołowych gmin w pozyskiwaniu środków unijnych na cele rozwoju lokalnego. Pozyskiwane są środki zarówno na duże, długoterminowe inwestycje zmieniające poziom życia mieszkańców jak i na szybsze działania, wpływające pozytywnie na życie gminy, jej rozwój ekonomiczny i społeczno-kulturalny. Przykładem takich działań była budowa kanalizacji w miejscowości Suchodoły. Ogółem koszt tej inwestycji wyniósł 4,5 mln zł, z czego dofinansowanie z PROW-u wyniosło blisko 2 mln zł.

Z tych samych środków dofinansowana została budowa Centrum Promocji Produktu Lokalnego wraz z Targowiskiem Gminnym „Mój Rynek” w Boniewie. Na tą inwestycję pozyskano 750 tys. zł. Gmina Fajsławice wykorzystała również działanie LEADER do poprawy życia mieszkańców poprzez budowę dwóch siłowni terenowych w miejscowości Fajsławice i Siedliska Drugie. Inwestycja o wartości 70 tys. zł sprawiła, że miejscowości te stały się bardziej atrakcyjne. – Gmina pozyskuje też środki na inwestycje infrastrukturalne ze środków celowych budżetu województwa.

Na realizację modernizacji drogi dojazdowej w miejscowości Siedliska Pierwsze pozyskano dotację celową w wysokości 120 tys. zł. Koszt całkowity tego zadania to 270 tys. zł – przypomina Aleksandra Granat z urzędu gminy Fajsławice. W swoim wystąpieniu Szwed podkreślił zaangażowanie mieszkańców gminy w pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego regionu i rozpowszechnianie jego tradycji. Fajsławice, słynące z uprawy ziół, wraz z urzędem marszałkowskim organizują cykliczną imprezę – Wojewódzkie Święto Ziół, której to towarzyszą konkursy, występy zespołów i kapel ludowych czy kiermasz produktów lokalnych.

Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w gminie Fajsławice organizowany jest też Festiwal „Dobre bo Nasze”, w ramach którego odbywają się m.in. konferencje i warsztaty tematyczne związane z wykorzystaniem i przetwarzaniem naturalnych produktów lokalnych gminy, a także imprezy plenerowe skupiające koła gospodyń wiejskich, które są skarbnicą tradycji kulinarnych i kulturowych.

Z. Szwed zwrócił uwagę na duże zaangażowanie gminy Fajsławice w wydarzenia organizowane przez urząd marszałkowski województwa lubelskiego. Mieszkańcy gminy aktywnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach kulinarnych i artystycznych zdobywając liczne nagrody. Zajęcie trzeciego miejsca przez KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce podczas półfinału Konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, wygrana Magdaleny Jagiełło w konkursie „Kulinarne Skarby Wielkanocy” czy „Domowe pączki i faworki”, zajęcie pierwszego miejsca Aleksandry Jagiełło w konkursie dla dzieci „Niezłe Ziółko” – to tylko niektóre przykłady tej aktywności.

Podczas sesji wójt Fajsławic Janusz Pędzisz dziękował marszałkowi za obecność i bardzo dobrą współpracę z gminny samorządem. Podkreślił, że zewnętrzne fundusze jakie gmina Fajsławice pozyskuje na realizację planowanych inwestycji, są niezwykle potrzebne i w pełni wykorzystywane. Wójt zapewnił również, że będzie się starał pozyskiwać kolejne środki na inwestycje związane z ochroną środowiska – jak dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej czy modernizacja oczyszczalni ścieków. Niezwykle ważna będzie również pomoc urzędu marszałkowskiego w pozyskiwaniu środków na budowę dróg dojazdowych do pól uprawnych w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here